Notowania zbóż i rzepaku mocno spadły w minionym tygodniu, gdy kapitał spekulacyjny sprzedawał swoje kontrakty (zamykał długie pozycje). Nadal, to doniesienia o trwających negocjacjach na temat możliwości eksportu zbóż z Ukrainy i Rosji wywierają presję spadkową na rynku. Rozmowy odbywają się przy udziale Turcji i ONZ, która to organizacja chce aby swobodny eksport żywności odbywał się, mimo wojny, z obu wymienionych krajów.
Rosja może być zmotywowana w osiągnięciu kompromisu, ponieważ ma w perspektywie rekordowe zbiory pszenicy.
W skali tygodnia 27.05 – 03.06.2022 pszenica (nowy zbiór) potaniała w Paryżu o 36,5 euro (-8,8%) do 378,25 eur/t. Unijny kontrakt na starą kukurydzę zamknął tydzień ceną 327,5 eur/t, czyli stracił na wartości prawie 28 euro (-7%). Notowania kontraktów na unijne i amerykańskie zboża mocno spadały drugi tydzień z rzędu. Nawet bardzo mglista perspektywa uwolnienia ponad 20 mln ton zbóż wystraszyła inwestorów grających na wzrost cen. Ukraińskie porty są zablokowane od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Przed wybuchem wojny Ukraina eksportowała 4-5 mln ton zbóż miesięcznie, a teraz ten eksport jest marginalny.
Wyprzedaż kukurydzy w Chicago (-6,5% w skali tygodnia) wynikała dodatkowo z nadrobienia dużych zaległości w amerykańskich zasiewach tego zboża. Również w przypadku soi tempo zasiewów dogoniło średnią dla tej daty, ale systematyczna sprzedaż eksportowa tych nasion zminimalizowała skalę spadków do 2% w minionym tygodniu.
W raporcie opublikowanym w miniony wtorek (31.05.2022) USDA oszacował, że obszar wysianej w USA kukurydzy sięga 86% planu, a soi 66%, wobec średniej dla tej daty – odpowiednio: 87%-kukurydza i 67%-soja.
Okresowe zmiany notowań:
RZUT OKA NA WYKRESY (zamknięcie z 03.06.2022):
Giełda w Paryżu:
Giełda w Chicago:
Andrzej Bąk
Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż