środa, 22 marca, 2023
spot_img

Lepiej z wałem nożowym

spot_imgspot_img

Zestaw uprawowo-siewny Amazone Cirrus 6003-2 może być wyposażony w przedni wał nożowy. Wyróżnia go zamknięta konstrukcja rdzenia walca z zamontowanym układem noży odwracalnych mocowanych w kształcie litery V. Takie umiejscowienie zapobiega ściąganiu maszyny w jedną stronę.

Zadaniem wału nożowego jest zapewnić dodatkowe tworzenie struktury gruzełkowatej (kruszenie) zbrylonych gleb i intensywne rozdrabnianie resztek pożniwnych. Wał doskonale rozdrobni wysoki międzyplony i ściernisko. Ponadto zastosowanie wału nożowego pozwala zmniejszyć liczbę przejazdów roboczych.

Chroniona jest przy tym struktura gleby, ograniczone jest parowanie ważnej wody glebowej, a także skraca się czas pracy i obniżają się koszty. Gdy agregat pracuje na polu po słoneczniku to wysokie resztki pożniwne są przecinane poprzecznie przez wał nożowy i wyrównywane wzdłużnie kolejną sekcją, którą stanowią talerze faliste Minimum TillDisc. Dzięki temu precyzja umieszczania ziaren w glebie jest dużo lepsza, bo redlica nie jest unoszona przez resztki pożniwne. Podobnie jest w uprawie kukurydzy, a praca wału nożowego pozwala zaoszczędzić na przejeździe mulczerem lub wałem z broną talerzową. Wał osadzony jest w solidnych łożyskach, a noże wykwykonywane ze stali borowej, co gwarantuje jego długą żywotność. 

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x