wtorek, 23 lipca, 2024
spot_img

Kontrakty na zboża i oleiste zamknęły tydzień dużym minusem

spot_img

Notowania zbóż i rzepaku mocno spadły w minionym tygodniu, gdy kapitał spekulacyjny sprzedawał swoje kontrakty (zamykał długie pozycje). Nadal, to doniesienia o trwających negocjacjach na temat możliwości eksportu zbóż z Ukrainy i Rosji wywierają presję spadkową na rynku. Rozmowy odbywają się przy udziale Turcji i ONZ, która to organizacja chce aby swobodny eksport żywności odbywał się, mimo wojny, z obu wymienionych krajów.

Rosja może być zmotywowana w osiągnięciu kompromisu, ponieważ ma w perspektywie rekordowe zbiory pszenicy.

W skali tygodnia 27.05 – 03.06.2022 pszenica (nowy zbiór) potaniała w Paryżu o 36,5 euro (-8,8%) do 378,25 eur/t. Unijny kontrakt na starą kukurydzę zamknął tydzień ceną 327,5 eur/t, czyli stracił na wartości prawie 28 euro (-7%). Notowania kontraktów na unijne i amerykańskie zboża mocno spadały drugi tydzień z rzędu. Nawet bardzo mglista perspektywa uwolnienia ponad 20 mln ton zbóż wystraszyła inwestorów grających na wzrost cen. Ukraińskie porty są zablokowane od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Przed wybuchem wojny Ukraina eksportowała 4-5 mln ton zbóż miesięcznie, a teraz ten eksport jest marginalny.

Wyprzedaż kukurydzy w Chicago (-6,5% w skali tygodnia) wynikała dodatkowo z nadrobienia dużych zaległości w amerykańskich zasiewach tego zboża. Również w przypadku soi tempo zasiewów dogoniło średnią dla tej daty, ale systematyczna sprzedaż eksportowa tych nasion zminimalizowała skalę spadków do 2% w minionym tygodniu.

W raporcie opublikowanym w miniony wtorek (31.05.2022) USDA oszacował, że obszar wysianej w USA kukurydzy sięga 86% planu, a soi 66%, wobec średniej dla tej daty – odpowiednio: 87%-kukurydza i 67%-soja.

Okresowe zmiany notowań:

RZUT OKA NA WYKRESY (zamknięcie z 03.06.2022):

Giełda w Paryżu:

Giełda w Chicago:

Andrzej Bąk
Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x