niedziela, 14 lipca, 2024
spot_img

Konkurs na zakup Ursus S.A.: Polska ikona przemysłowa szuka nowego właściciela

spot_img

Polskie przedsiębiorstwo Ursus S.A., znane z produkcji ciągników i maszyn rolniczych, ogłosiło konkurs ofert na sprzedaż. Syndyk zarządzający upadłością firmy podjął decyzję o rozpoczęciu procesu 14 marca 2024 roku, dając szansę nowemu inwestorowi na przejęcie 130-letniej marki.

Ursus szuka nowego właściciela

Ursus S.A. ma głęboko zakorzenioną historię sięgającą roku 1893, gdy trzej inżynierowie i czterech przedsiębiorców utworzyło przedsiębiorstwo pod nazwą Towarzystwo Udziałowe Specjalnej Fabryki Armatur. Początkowo skupiali się na produkcji armatury dla różnych branż, a po dziewięciu latach rozszerzyli działalność o produkcję silników spalinowych. Z czasem, firma zyskała nazwę Ursus S.A., stając się jedynym dostawcą silników do Rosji.

Najważniejszym etapem w historii Ursus S.A. był rok 1923, kiedy rozpoczęła produkcję pierwszego polskiego ciągnika. Przez lata firma zdobyła uznanie na krajowych i zagranicznych rynkach, eksportując swoje produkty do ponad 50 krajów. W 2011 roku firma przeniosła siedzibę do Lublina, gdzie nadal odgrywa ważną rolę jako pracodawca i przedsiębiorca w regionie.

Niestety, w 2021 roku firma ogłosiła upadłość, a teraz, po zakończeniu procesu sądowego, Ursus S.A. szuka nowego właściciela. W skład oferty wchodzi kilka kluczowych elementów, takich jak zakłady produkcyjne w Dobrym Mieście i Lublinie, znak towarowy Ursus S.A., ruchomości, wzory przemysłowe i dokumentacja projektowa.

Co nabędzie nowy właściciel?

Zakup Ursus S.A. to nie tylko przejęcie renomowanej marki, ale także szansa na dziedzictwo przemysłowe, które obejmuje produkcję ciągników, autobusów miejskich, a także eksperymenty w dziedzinie elektromobilności na rynkach krajowych i zagranicznych.

Zakład w Dobrym Mieście, funkcjonujący od 1946 roku, jest wyspecjalizowany w produkcji maszyn rolniczych, podczas gdy zakład w Lublinie, od 2013 roku, oprócz ciągników, produkuje również autobusy miejskie. Oba zakłady posiadają rozbudowane zaplecze techniczne, umożliwiające produkcję i montaż pojazdów.

Dodatkowo, w ofercie znajdują się ruchomości, takie jak wycinarki laserowe, prasy zwijające, wypalarka plazmowa, prasy zaginające i zwijające, oraz wyposażenie magazynu wysokiego składowania. Znak towarowy Ursus S.A., inne nieruchomości oraz dokumentacja projektowa są także dostępne dla potencjalnego nabywcy.

Kluczowym momentem dla zainteresowanych inwestorów będzie 14 marca 2024 roku, gdy odbędzie się konkurs ofert na zakup Ursus S.A. Syndyk zapewnia, że proces ten będzie transparentny i otwarty na różnorodne propozycje. Nowy właściciel Ursus S.A. będzie miał nie tylko szansę na przejęcie rozpoznawalnej marki, ale także kontynuację tradycji i dziedzictwa polskiego przemysłu rolniczego.

źródło: Rzeczpospolita

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x