poniedziałek, 4 marca, 2024
spot_img

Największy producent trzody chlewnej na Ukrainie widzi potencjał zbytu w Europie

spot_img

W ostatnim czasie KSG Agro, jedno z wiodących przedsiębiorstw w dziedzinie hodowli świń na Ukrainie, ogłosiło uruchomienie programu mającego na celu odbudowę sektora hodowli świń w kraju. Inicjatywa parnterska, która zdobyła zainteresowanie dziesiątek producentów świń z 15 różnych regionów Ukrainy, oferuje nie tylko odsadzanie prosiąt, ale również wsparcie w zakresie hodowli, karmienia i zarządzania gospodarstwem.

Przewaga Ukrainy na rynku mięsa wieprzowego

Nie skończył się problem ze zbożem, cukrem i owocami z Ukrainy, a na horyzoncie pojawia się kolejny? Według informacji przekazanych przez Pig Progress, Sergey Kasyanov, przewodniczący KSG Agro, podkreśla wyjątkowe możliwości Ukrainy do zwiększenia produkcji mięsa wieprzowego, zwłaszcza w kontekście znacznego wzrostu cen produktów wieprzowych na europejskim rynku. Kasyanov dostrzega te szanse również dlatego, że kraje europejskie borykają się z problemami ekologicznymi ze względu na dużą koncentrację hodowli trzody chlewnej. Dodatkowo wymienia zagrożenia, takie jak rozprzestrzenianie się ASF, wzrost cen na rynku pasz oraz braki kadrowe.

Rok temu  Simon Gray, dyrektor generalny firmy Genesus w Europie zwrócił uwagę w rozmowie z Interfax, że Ukraina ma duży potencjał do zwiększenia przemysłowej produkcji wieprzowiny, podczas gdy w Unii Europejskiej ten potencjał się kurczy – założył. „W ciągu ostatniego półtora roku europejski przemysł trzody chlewnej stracił około 10% macior z powodów ekonomicznych” – powiedział, szacując, że całkowite straty wyniosły 1,1 miliona macior. „Na rynku światowym Europa tradycyjnie była eksporterem netto, ale w obecnej sytuacji Europa traci moce produkcyjne pokrywające własne zużycie i w niedalekiej przyszłości stanie się importerem portowym netto” – powiedział.

Hodowla świń w Ukrainie staje się alternatywnym źródłem dochodu

Sergey Kasyanov zaznacza, że w kontekście ukraińskiego rynku hodowli świń sytuacja jest bardziej korzystna. Nadmiar zbóż na rynku krajowym, spowodowany blokadą portów, skutkuje znacznym obniżeniem krajowych cen pasz. Kasyanov podkreśla, że nadmiar ten może być przekształcony w białko zwierzęce, co pozwoli uzyskać produkty o wyższej wartości dodanej. Dla rolników mających trudności z sprzedażą zbóż, hodowla świń staje się alternatywnym źródłem dochodu, przyczyniając się do zróżnicowania i zrównoważenia działalności gospodarczej, szczególnie w warunkach wojny i niepewności.

Jak zapewnia firma, program odbudowy KSG Agro przewiduje nie tylko poprawę sytuacji gospodarczej rolników, ale także ma pozytywny wpływ na całe społeczeństwo. Tworzenie nowych miejsc pracy, zwiększanie mocy produkcyjnych, płacenie większych podatków, saturacja rynku wysokiej jakości produktami krajowymi oraz równoważenie utraconych zdolności w obszarach frontowych i okupowanych obszarach to tylko niektóre korzyści tego programu. Wszystkie te elementy razem wpływają na bezpieczeństwo systemu żywnościowego i sprawiają, że społeczeństwo ukraińskie staje się bardziej odporne na zewnętrzne zagrożenia. Program ten nie tylko odbudowuje branżę hodowli świń, ale także pełni kluczową rolę w zabezpieczaniu bezpieczeństwa żywnościowego kraju.

Pojawiają się uzasadnione obawy co do tego, czy wieprzowina nie stanie się kolejnym produktem, który zaleje europejski rynek. Konkurencja ze strony Ukrainy jawi się jako niezwykle trudna do pokonania, co już prowadzi do poważnych konsekwencji dla polskiego rolnictwa. Bez skutecznych regulacji istnieje realne ryzyko, że wiele gospodarstw rolnych stanie w obliczu trudności, zagrażając stabilności sektora. 

źródło: Pig Progress; Pigua info

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
velver
velver
1 miesiąc temu

O Boże! Czy są jakieś płody rolne lub inne produkty rolne, którymi nas nie zaleją? Jaki to pech, że mamy wspólną granicę – do Polski mają blisko.

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x