środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Komisja Finansów Publicznych nie zgadza się na dopłaty do nawozów. Czy rolnicy zostaną pozostawieni sami sobie?

spot_img

Nowy rok to również nowy ustawa budżetowa. Przewiduje się, że na rolnictwo, rozwój wsi, rynki rolne i rybołówstwo przewidziane są wydatki w wysokości 60.610.146 tys. zł. Senat postulował aby uwzględnić również dopłaty do nawozów i rekompensaty dla rolników. Niestety wniosek został odrzucony.

Czy Sejm udzieli zgody na zmiany?

Podczas rozpatrywania przesłanej z Sejmu ustawy budżetowej, Senat postanowił wnioskować o uwzględnienie w budżecie wydatków na dopłaty do nawozów i na rekompensaty dla rolników, którzy ponieśli stratę w wyniku upadłości podmiotu skupującego. Mowa tu o poprawce nr 17 i 13. Pierwsza tworzy rezerwę celową pt.  „Dopłaty dla rolników na zakup nawozów”, z kwotą dotacji i subwencji 140 mln zł, kosztem zmniejszenia o tę kwotę rezerwy celowej „Dofinansowanie realizacji niektórych zadań kontynuowanych, w tym środki na odbudowę dochodów budżetu państwa i zadania związane z poprawą finansów publicznych”. Druga natomiast tworzy rezerwę celową pt. „Fundusz rekompensat dla rolników, którzy ponieśli stratę w wyniku upadłości podmiotu skupującego”, z kwotą dotacji i subwencji 500 mln zł, kosztem zwiększenia o tę kwotę dochodów budżetu państwa z podatku od towarów i usług.

Łącznie miałoby to być 640 mln zł więcej. Wniosek trafił do Komisji Finansów Publicznych, która nie zgodziła się na zmiany w budżecie. Ostatnia szansa leży w pozytywnym rozpatrzeniu przez Sejm. Obrady odbędą się w dniach 26 i 27 stycznia 2022 r.

Źródło: https://www.senat.gov.pl/
Zdj: archiwum sejm.gov.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x