poniedziałek, 15 lipca, 2024
spot_img

Kolejna szkoła dołączyła do ogólnokrajowej sieci resortowych szkół rolniczych

spot_img

28 stycznia 2020 roku, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski, w obecności Sekretarza Stanu w MRiRW Szymona Giżyńskiego i Zastępcy Prezydenta Miasta Szczecin Krzysztofa Soski podpisał Porozumienie o przekazaniu do prowadzenia Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi szkół rolniczych wchodzących w skład Centrum Edukacji Ogrodniczej w Szczecinie.

 

Sieć szkół rolniczych

Podpisanie porozumienia ma związek z tym, że od 1 stycznia 2021 r. Minister Rolnictwa stanie się dla Centrum Edukacji Ogrodniczej w Szczecinie organem prowadzącym i sprawującym nadzór pedagogiczny. Objęcie ministerialnej kurateli nad szkołą na terenie województwa zachodniopomorskiego to  kontynuacja procesu tworzenia ogólnokrajowej sieci resortowych szkół rolniczych. Powstająca sieć szkół to odpowiedź na potrzeby związane z rozwojem nowoczesnego, specjalistycznego rolnictwa, które wymaga organizacji odpowiedniej edukacyjnej bazy.

 

Wdrażanie nowoczesnych metod

Minister Jan Krzysztof Ardanowski, powołując się na dotychczasowe doświadczenia związane z zarządzaniem szkołami resortowymi zaznaczył, że coroczna ich oferta jest różnicowana w zależności od potrzeb lokalnego rynku pracy oraz predyspozycji i zainteresowań młodzieży. Podobnie będzie w przypadku szkoły w Szczecinie. Przy czym, ważnym aspektem jej rozwoju będzie wdrażanie zastosowań nowoczesnych technik i technologii.

W tym tych wspomaganych przez sztuczną inteligencję, satelity, drony, czyli np. zasad precyzyjnego nawożenia i stosowania środków ochrony roślin.

Dodajmy, że do tej pory do ogólnokrajowej sieci resortowych szkół rolniczych zakwalifikowano już 54 szkoły.


Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło/fot: MRiRW

 

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników