piątek, 14 czerwca, 2024
spot_img

Kolejna odsłona szreniawskich wykładów! Program warsztatów i prelekcji

spot_img

Już 30 września Narodowe Muzeum Rolnictwa w Szreniawie zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu warsztaty ekologiczne w Szreniawie! Jakie prelekcje i prezentacje przewidziane są w programie? 

Kolejna odsłona szreniawskich wykładów. Program warsztatów i prelekcji

O godzinie 10 odbędzie się wykład „Zagrożenia dla ptaków w rolnictwie” dr Pawła Podkowy z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Duże zainteresowanie szkoleniami dotyczącymi ptaków zachęciło muzeum do ponownego przygotowania tematu. Tym razem dr Podkowa opowie o zagrożeniach, na które narażone są ptaki na wsi, ale także w mieście.

Czy karmić ptaki zimą? Czym karmić?  Po zakończeniu prelekcji nadejdzie czas na praktyczne działania. W ramach tych zajęć będzie można przygotowywać i umieszczać budy lęgowe oraz karmniki na terenie Muzeum. Podczas warsztatów omówione zostaną najlepsze praktyki karmienia ptaków zimą oraz wybór odpowiednich pokarmów, aby wesprzeć ptaki w trudnych warunkach.

Rola jeży w ekosystemie. Jak rozpoznać czy potrzebują pomocy?

O godz. 12.30 odbędzie się wykład „Dlaczego trzeba chronić jeże?” dr Patrycji Woszczyło z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Wybór tego tematu nie jest przypadkowy, ponieważ Poznań znajduje się na obszarze, gdzie spotykają się dwa gatunki jeży – wschodni i zachodni.

Obecność tych dwóch różnych, ale równie interesujących gatunków tego ssaka w naszym mieście dostarcza nam unikalnej okazji do zgłębienia ich biologii, zwyczajów oraz zrozumienia, kiedy i w jaki sposób możemy im pomóc. Jeże to stworzenia ciekawskie, które nie unikają wyzwań i ryzyka związanego z życiem w środowisku miejskim. Będziemy mieli okazję bliżej przyjrzeć się ich życiu w mieście i na wsi.

Czy jeże jedzą jabłka? Czy można karmić je mlekiem? Jak stworzyć ogrodek przyjazny dla jeży? Jak rozpoznać, czy jeż potrzebuje naszej pomocy? Na te wszystkie pytania odpowie lek. wet. Patrycja Woszczyło, która jest doktorantką na Uniwersytecie Przyrodniczym i jednym z jej pasjonujących zainteresowań naukowych oraz zawodowych są właśnie jeże.

Pierwsza pomoc dla psów i kotów

Dla zainteresowanych powtórzona zostanie część praktyczna z pierwszej pomocy dla psów i kotów.

Pierwsza pomoc dla psów i kotow

Wykład z zakresu świadczeń ekosystemowych

O godz. 14.00 mgr inż. Maria Walkowiak Z Muzeum Narodowego Rolnictwa przeprowadzi prelekcję pt.: „Szreniawskie wykłady i zajęcia ekologiczne. Świadczenia ekosystemowe.

Na zakończenie uczestnicy wykładów otrzymają ulotki z przeprowadzonych tematów i gadżety związane z zajęciami. 

Fascynujące umiejętności pszczół

Pszczoły znamy jako producentki miodu i przykład owadów społecznych. Rodzina pszczela działa jak dobrze naoliwiona maszyna, a pojedyncze pszczółki są jej trybikami. Ale kto jest mózgiem tej maszyny, kto nią zarządza, kto podejmuje decyzje i na jakiej podstawie? Czy pszczoły mają umysł?

O tym dowiemy się z wykładu dr Aleksandry Łangowskiej z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu o godz. 14.30.

Na wykładzie będzie można się dowiedzieć o pszczelich zmysłach i postrzeganiu przez nie świata; o trenowaniu pszczół i testowaniu ich w labiryntach; o zdolnościach, które wydają się przekraczać możliwości małego mózgu.

Robotnice pszczół na plastrze 

Nie przegapcie okazji, aby spotkać się z ekspertami w dziedzinie przyrody. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy serdecznie!

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x