wtorek, 23 lipca, 2024
spot_img

Obniżka cen prądu dla gospodarstw domowych. Jak z niej skorzystać?

spot_img

Od 19 września obowiązuje rozporządzenie dotyczące obniżki cen prądu dla gospodarstw domowych. Jeszcze w tym roku jeden rachunek za prąd będzie tańszy o ponad 120 zł.

Obniżka cen prądu dla gospodarstw domowych. Jak z niej skorzystać?

Tańszy prąd – jakie warunki trzeba spełnić?

Aby skorzystać z obniżki, konieczne jest spełnienie przynajmniej jednego z poniższych warunków, określonych w rozporządzeniu:

  • wyrażenie zgody na korespondencję, w tym otrzymywanie faktur VAT drogą elektroniczną,
  • wyrażenie zgody na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o oferowanych produktach i usługach,
  • potwierdzenie poprawności swoich danych u sprzedawcy energii,
  • zmniejszenie w okresie co najmniej trzech następujących po sobie miesięcy pomiędzy styczniem 2023 r., a wrześniem 2023 r. zużycie energii elektrycznej o 5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w roku 2022 w okresie,
  •  posiadanie prosumenckiej instalacji OZE,
  • korzystanie z podwyższonych limitów zużycia w ramach rządowej Tarczy Solidarnościowej (dotyczy gospodarstw domowych z Kartą Dużej Rodziny, z osobą z niepełnosprawnością lub rolników).

Zgodnie z rozporządzeniem w przypadku spełnienia przed odbiorcę energii jednego ze wskazanych warunków, rozliczenie obniżki ma nastąpić „bez zbędnej zwłoki” – nie później niż na ostatniej fakturze w 2023 r. Jeżeli natomiast odbiorca nie spełni żadnego z warunków, rozliczenie za 2023 r. ma nastąpić w fakturach za kolejne okresy rozliczeniowe w 2024 r. Jednak nie później niż do 31 marca 2024 r.

Sprzedawcy energii zobligowani do upustu

Nowe przepisy, które weszły w życie, mają na celu chronić polskie rodziny przed rosnącymi kosztami energii elektrycznej. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zaznaczyła, że nowe przepisy przepisy obligują sprzedawców energii do wprowadzenia nowego sposobu rozliczeń, który wynagradza prooszczędnościowe działania odbiorców energii.

Warto również wspomnieć, że obecnie obowiązująca Tarcza Solidarnościowa zamroziła ceny energii na poziomie z 2022 roku. 

Obecne obniżki cen prądu stanowią bez wątpienia ulgę dla polskich gospodarstw domowych. Niemniej jednak, nie możemy zapominać, że kiedyś nastanie ich koniec. Można się spodziewać, że wzrost cen energii po zakończeniu wsparcia rządowego okaże się szczególnie dotkliwy. 

źródło: buisness insider

Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x