sobota, 13 lipca, 2024
spot_img

KE tnie prognozy zbiorów kukurydzy, ale podnosi w przypadku jęczmienia i pszenicy

spot_img

W swoim najnowszym raporcie Komisja Europejska oczekuje, że całkowita produkcja zbóż w UE wyniesie w tym roku 272,61 mln ton, czyli będzie o 7,5% mniejsza niż w sezonie 2021/22.

prognozy światowej zbóż

W stosunku do prognoz sprzed miesiąca, korekta w górę produkcji pszenicy miękkiej (+0,15 mln ton) i jęczmienia (+0,11 mln ton) została z nawiązką zniwelowana przez cięcie oczekiwanych zbiorów kukurydzy (-0,64 mln ton) i owsa (-0,13 mln ton).

W skali roku spadną zbiory wszystkich zbóż z wyjątkiem owsa (+1,2% r/r) i jęczmienia (+0,24% r/r). Jednocześnie tegoroczne zbiory powinny być o 5,2% poniżej średniej 5-letniej.

Spadek produkcji jest głównie konsekwencją gorszego plonowania (-23% w przypadku kukurydzy) w związku z gorącą i suchą pogodą w dużej części Europy.

Areał upraw zbożowych pod tegoroczne zbiory jest o 1,2% mniejszy niż rok temu i o 1,1% poniżej średniej 5-letniej.

Aktualnie zbiory pszenicy miękkiej szacowane są na 128,19 mln ton, czyli o 1,5% mniej niż rok temu, ale 1,9% powyżej średniej.

Druga co do wielkości uprawa unijna – kukurydza zmniejszy się o 24,7% – r/r, do tylko 55,10 mln ton. Tegoroczne zbiory jęczmienia oceniane są na 52,01 mln ton, czyli o skromne 0,2% powyżej ubiegłego roku.

Produkcja zbóż w UE-27 (tys. ton):

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: KE

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x