środa, 24 lipca, 2024
spot_img

KE przywraca cła na import ukraińskiego cukru i jaj

spot_img

Unia Europejska od piątku (28-czerwca) wprowadza cła na import ukraińskiego cukru i jaj – poinformowała w czwartek gazeta Financial Times.

Do ograniczeń w imporcie owsa dołączają cukier i jaja

Jak podała gazeta, cła będą wynosić 89 euro (95,14 dolarów) za tonę na jajka i cukier, podobne do tych ponownie nałożonych na ukraiński owies w zeszłym tygodniu i będą obowiązywać do czerwca 2025 roku.

Działanie takie jest możliwe na bazie zaktualizowanej umowie handlowej między UE i Ukrainą, która daje możliwość wprowadzania mechanizmów chroniących unijnych rolników przed nadmiernym importem niektórych towarów rolnych z Ukrainy.

Cła wracają, gdy import przekroczy średnią wielkości z drugiej połowy 2021 roku oraz z 2022 i 2023 roku

Bruksela przewidziała „hamulec bezpieczeństwa” w przypadku szczególnie wrażliwych produktów rolnych: drobiu, jaj, cukru, owsa, kaszy, kukurydzy i miodu. Jeżeli ich import przekroczy średnią wielkości importu odnotowaną w drugiej połowie 2021 roku oraz w całym roku 2022 i 2023, możliwe jest ponowne nałożenie ceł i przywrócenie kontyngentów.

Import ukraińskiego owsa był zwykle niewielki

W tym sezonie UE zaimportowała 7,228 tys. ton ukraińskiego owsa w porównaniu do tylko 1,878 tys, ton w sezonie poprzednim.

Blisko 40% importowanego w tym sezonie cukru pochodzi z Ukrainy!

Kraje UE sprowadziły w tym sezonie (zaczął się w październiku) 394,280 tys. ton cukru z Ukrainy, co stanowi 38% całego importu.

Źródło: enovosty-com, KE

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x