środa, 17 lipca, 2024
spot_img

Renta wdowia dla rolnika: Najnowsze informacje o wsparciu dla owdowiałych [CZERWIEC 2024]

spot_img

Wdowia renta jest poniekąd kluczowym wsparciem finansowym dla osób, które straciły swoich życiowych partnerów. Nowy projekt ustawy, który obecnie znajduje się na etapie rekomendacji, zakłada wprowadzenie nowych zasad przyznawania świadczeń dla wdów i wdowców. Co konkretnie przewiduje ta inicjatywa?

Renta wdowia – założenia pomocy

Projekt renty wdowiej 2024 został zainicjowany przez ponad 20 organizacji obywatelskich, w tym Ogólnopolski Związek Zawodowy i Lewicę. Jakie są główne założenia projektu?

Obecnie osoba owdowiała ma prawo do wyboru między utrzymaniem dotychczasowej emerytury a przyjęciem renty rodzinnej po zmarłym małżonku, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Projekt renty wdowiej wprowadza nową możliwość dla wdów i wdowców, którzy będą mogli zachować swoje dotychczasowe świadczenia emerytalne lub rentowe, dodatkowo otrzymując nawet do 50% świadczenia po zmarłym małżonku. Istnieje także opcja, że owdowiały partner zachowa 50% własnej emerytury i pobiera pełną rentę po zmarłym małżonku.

Model kroczący kwestią sporną

Kwestią sporną jest planowany model kroczący wdrożenia renty wdowiej, który ma na celu stopniowe wprowadzanie pełnej wysokości świadczenia.

Renta wdowia nie zostanie w pełnej wysokości wprowadzona od razu, lecz będzie stopniowo wzrastać według przyjętego modelu kroczącego. Na początku wprowadzenia owdowiałe osoby otrzymają 15% dodatkowego świadczenia, które stopniowo zwiększy się do 20%, a ostatecznie osiągnie docelowe 50%.

Ile wyniesie renta wdowia?

W projekcie ustalono limity. Renta wdowia nie będzie mogła przekroczyć trzykrotnej wysokości średniej emerytury, co aktualnie wynosi 9815,52 zł. Z tym, że wysokość renty wdowiej jest bezpośrednio uzależniona od dotychczasowych emerytur obu małżonków, dlatego niemożliwe jest ustalenie jednolitych stawek obowiązujących wszystkich beneficjentów. Ministerstwo Rodziny ogłosiło plan utworzenia dedykowanego kalkulatora, który umożliwi precyzyjne obliczenie wysokości świadczenia dostępnego w obu przypadkach, lecz narzędzie to nie jest jeszcze gotowe do użytku.

Renta wdowia – od kiedy?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że środki na wprowadzenie renty wdowiej są już zabezpieczone, a samo świadczenie może być dostępne jeszcze w 2024 roku.

Planowane koszty implementacji renty wdowiej są znaczące, z prognozowanymi wydatkami na poziomie 8,8 miliarda złotych w pierwszym roku, które mogą wzrosnąć do 29 miliardów złotych w trzecim roku, przy założeniu wysokiego poziomu skorzystania z tego świadczenia.

Zarządzanie finansami w kontekście wprowadzenia nowego świadczenia będzie stanowiło wyzwanie dla resortu finansów, mogąc wiązać się z implikacjami proceduralnymi na poziomie europejskim. Ostateczny kształt projektu ustawy jest aktualnie przedmiotem prac w Sejmie.

źródło: INFOR

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x