sobota, 24 lutego, 2024

KE proponuje zmianę międzynarodowego statusu ochronnego wilków!

spot_img

Wczoraj Komisja Europejska złożyła oficjalny wniosek w sprawie zmiany międzynarodowego statusu ochronnego wilków z „ściśle chronionych” na „chronione” w ramach Konwencji Berneńskiej o ochronie europejskiej dzikiej przyrody i siedlisk przyrodniczych. Wniosek ten jest rezultatem szeregów analiz i badań, które potwierdzają zwiększenie populacji wilków w Europie i wprowadza nową perspektywę elastyczności zarządzania tym gatunkiem.

Zwiększyła się populacja wilka 

Podstawą obecnego statusu ochronnego wilka jest Konwencja Berneńska z 1979 r., oparta na danych naukowych dostępnych w tamtym okresie. Jednakże, biorąc pod uwagę aktualne dane i zmieniającą się rzeczywistość terenową, Komisja decyduje o przedstawieniu propozycji dostosowania statusu ochronnego wilka. Ta zmiana jest konsekwencją obietnicy Komisji z września 2023 r. i uwzględnia zwiększoną populację wilków oraz konflikty wynikające z ich powrotu na obszary, gdzie były długo nieobecne.

Zmiana statusu ochronnego wilka 

Prezydent Ursula von der Leyen podkreśliła, że powrót wilków to korzystna wiadomość dla różnorodności biologicznej w Europie, ale zaznaczyła, że konieczne jest zarządzanie krytycznymi skupiskami wilków. Dlatego też Komisja proponuje zmianę statusu ochronnego, dostarczając jednocześnie władzom lokalnym i krajowym większą elastyczność w zarządzaniu tymi populacjami.

Komisarz ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginijus Sinkevičius podkreślił potrzebę zajęcia się wyzwaniami związanymi ze wzrostem populacji wilków, równocześnie utrzymując ochronę różnorodności biologicznej. Komisarz ten zobowiązał się do kontynuowania wsparcia finansowego dla władz krajowych i lokalnych, szczególnie w dziedzinie inwestycji w środki zapobiegawcze.

Komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski dostrzegł trudności, jakie powróciły wraz z wilkami, zwłaszcza w kontekście pasterstwa. W jego opinii, dzisiejszy wniosek jest rezultatem dogłębnej analizy danych naukowych i technicznych, mającej na celu uwzględnienie wyzwań społeczno-gospodarczych wynikających z obecności wilków.

Powrót wilków do obszarów, gdzie były długo nieobecne, oraz wzrost ich populacji stworzyły nowe wyzwania i konflikty, takie jak ataki na zwierzęta gospodarskie czy konflikty z rolnikami i myśliwymi. Wspólnie z opublikowaną analizą, Komisja podkreśla potrzebę działań prewencyjnych i kompensacyjnych, wspierając władze lokalne i krajowe w dostosowywaniu środków do kontekstu lokalnego.

Decyzja w sprawie tego wniosku należy teraz do państw członkowskich. Po przyjęciu wniosek zostanie przedłożony przez UE Stałemu Komitetowi Konwencji Berneńskiej. W zależności od wyniku tych decyzji w Radzie i Stałym Komitecie Konwencji Berneńskiej Komisja byłaby wówczas w stanie zaproponować dostosowanie statusu ochronnego wilka w UE.

źródło: ec.europa.eu

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x