środa, 17 lipca, 2024
spot_img

Na stacjach paliw taniej, ale w hurcie ceny zaczęły rosnąć

spot_img

Wcześniejsze duże spadki cen hurtowych paliw sprawiły, że na stacjach kontynuowane były obniżki. Jednak w ostatnich dniach sytuacja na rynku ropy zmieniła się diametralnie. Notowania giełdowe ropy Brent spadły  w okolice 73 usd/b 12-go grudnia, po czym zaczęły systematycznie rosnąć do ok. 80 usd/b na sesji 20-go grudnia. Wycena czarnego złota odbiła mocno w górę wraz z nasileniem się ataków terrorystycznych na Morzu Czerwonym. Uzbrojona grupa rebeliantów Huti, bliska Hamasowi atakuje statki pływające u wybrzeży Jemenu w odpowiedzi na izraelskie ataki w Strefie Gazy. Stąd wielu armatorów decyduje się wydłużać trasę tankowców do Europy i opływać Afrykę.

Wzrost notowań ropy pociągnął w górę ceny na hurtowym rynku paliw

W cenniku hurtowym PKN Orlen w skali tygodnia kończącego się 21-go grudnia 2023, cena średnia netto diesla i benzyny wzrosła odpowiednio o 14 groszy i 10 groszy na litrze. Jest to pierwszy wzrostowy tydzień po pięciu kolejnych tygodniach przecen. W konsekwencji od początku grudnia przecena w hurcie sięga już tylko 8 groszy dla benzyny 95 i tyle samo dla diesla (bez VAT). 

W listopadzie (hurt) benzyna potaniała o 45 groszy, podczas gdy ON był tańszy o 2 grosze w stosunku do zamknięcia października. 

Warto przypomnieć, że w skali października oba paliwa podrożały o 42-45 gr/l, ale we wrześniu (trwała kampania wyborcza) benzyna potaniała o 65 groszy, a ON o 42 grosze na litrze. Oczywiście, tak tanio mogły zaopatrywać się jedynie podmioty, które wcześniej miały podpisane umowy z Orlenem. Państwowy koncern, jak sam oświadczył, odpowiada za 65% hurtowego i detalicznego rynku paliw. Pozostali właściciele stacji paliw i dostawcy hurtowi podlegają normalnym zjawiskom rynkowym, stąd albo oferują droższe paliwo, albo ponoszą straty na sprzedaży.

Porównując ceny od początku 2023 można zauważyć, że benzyna w hurcie tanieje o 53 gr/l (Pb95), a diesel traci w tym czasie 98 groszy za litr (bez VAT).

Na stacjach widać systematyczne obniżki cen wszystkich paliw

Według e-Petrol.pl w połowie 51-go tygodnia 2023 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było średnio zapłacić na krajowych stacjach odpowiednio 6,29 zł/l i 6,49 zł/l. Oznacza to, że cena popularnej 95-ki spadła o 10 groszy na litrze, a diesel potaniał 7 groszy w skali tygodnia. Jednocześnie cena średnia LPG obniżyła się o 4 grosze do 2,95 zł/l.

Ceny średnie paliw w detalu: 20-12-2023 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 6,91 zł/l (-8 gr/l);
• Pb95: 6,29 zł/l (-10 gr/l);

• ON: 6,49 zł/l (-7 gr/l);
• LPG: 2,95 zł/l (-4 gr/l).

Ceny hurtowe i detaliczne paliw w kraju (w ujęciu tygodniowym):

Dla porównania notowania ropy Brent na tle zmian kursu USD/PLN:

Krajowe paliwa są tańsze niż przed rokiem

Na szczęście paliwa są ciągle dużo tańsze na stacjach w stosunku do swoich historycznych maksimów z ubiegłego roku (8,08 zł/l ON z października i 7,95 zł/l Pb-95 z czerwca 2023). Jednocześnie diesel kosztuje na stacjach o 15% mniej niż przed rokiem, a cena Pb95 jest o tylko 4% niższa w skali roku.

Zmiany cen paliw w skali roku i od rozpoczęcia wojny na Ukrainie

Marże stacji paliw były w ostatnich tygodniach najwyższe w tym roku

W połowie 51-go tygodnia 2023 uśredniona marża modelowa stacji paliw sięga 32 gr/l dla ON (45 gr/l tydzień wcześniej i 53 gr/l dla Pb95 (tydzień wcześniej było to rekordowe 68 gr/l). 

Marże modelowe liczone są od oficjalnych cen hurtowych PKN Orlen i nie uwzględniają upustów (zwykle 15-30 gr/l) udzielanych wcześniej poszczególnym odbiorcom (stacjom paliw), ale też nie uwzględniały upustów wakacyjnych stosowanych przez różne sieci stacji. 

Marże modelowe stacji paliw w 2022-2023 ujęciu tygodniowym:

W tym roku stacje paliw czerpią ponadprzeciętne zyski ze sprzedaży diesla

W skali całego 2022 roku średnia marża modelowa stacji paliw na sprzedaży diesla wyniosła 6 gr/l, a dla Pb95 12 gr/l. Są to poziomy dużo niższe niż w poprzednich latach.

Od początku 2023 roku analogiczna marża średnia stacji paliw wynosi ok. 20 groszy/l (+2 gr/l powyżej średniej z 5 lat) dla benzyny 95-oktanów i 17 groszy/l (+7 gr/l w stosunku do średniej z 5-lat) dla oleju napędowego. O ile marża na sprzedaży benzyny jest w tym roku nieco wyższa od średniej wieloletniej, to w przypadku ON jest ona w 2023 roku dużo wyższa od średniej.

Marże modelowe stacji paliw w skali rocznej:

Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com, KE

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x