wtorek, 23 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Indeks cen żywności FAO nadal spadał w marcu

spot_img

Indeks cen żywności FAO wynosił w marcu 2023 r. średnio 126,9 punktu, co oznacza spadek o 2,8 punktu (2,1 procent) w stosunku do lutego, co oznacza dwunasty z rzędu miesięczny spadek od czasu osiągnięcia szczytu rok temu. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy (od marca 2022 roku) indeks spadł aż o 32,8 punktu (20,5 proc.).

Do spadku indeksu w marcu przyczyniły się spadki cen zbóż, olejów roślinnych i nabiału, podczas gdy ceny cukru i mięsa wzrosły.

Indeks cen cukru FAO wyniósł w marcu średnio 127,0 pkt., co oznacza wzrost o 1,8 pkt. (1,5 procent) od lutego, odnotowując drugi z rzędu miesięczny wzrost i osiągając najwyższy poziom od października 2016 r. Wzrost cen wynikał głównie z obaw o niższą globalną dostępność cukru w sezonie 2022/23, w następstwie pogarszających się perspektyw produkcji w Indiach, Tajlandii i Chinach. Jednak pozytywne prognozy dotyczące zbliżających się zbiorów trzciny cukrowej w Brazylii ograniczyły presję na wzrost światowych cen cukru. Spadek międzynarodowych cen ropy naftowej, zachęcający do większego wykorzystania trzciny cukrowej do produkcji cukru w Brazylii, w połączeniu z osłabieniem brazylijskiego reala w stosunku do dolara amerykańskiego, przyczynił się do ograniczenia miesięcznego wzrostu światowych cen cukru.

Indeks cen mięsa FAO wynosił w marcu średnio 113,0 punktów, nieco więcej (0,9 punktu i 0,8 procent) niż w lutym, ale mniej o 6,3 punktu (5,3 procent) niż rok wcześniej. W marcu notowania cen wołowiny wzrosły, na co wpływ miały rosnące ceny wewnętrzne w Stanach Zjednoczonych Ameryki, gdzie spodziewana jest mniejsza podaż bydła w kolejnych miesiącach. Ceny wieprzowiny nieznacznie wzrosły, głównie za sprawą wyższych cen w Europie w związku z utrzymującymi się ograniczeniami podaży i zwiększonym popytem przedświątecznym. Z kolei ceny mięsa drobiowego spadły dziewiąty miesiąc z rzędu z powodu stłumionego światowego popytu importowego, pomimo wyzwań związanych z podażą w związku z powszechnymi ogniskami ptasiej grypy w kilku dużych krajach eksportujących. Ceny mięsa owczego również były średnio niższe, odzwierciedlając korektę w dół w stosunku do wysokich cen zarejestrowanych w lutym, spowodowaną zwiększonym popytem przed Wielkanocą i wpływem zmian kursów walut.

Indeks cen zbóż FAO wynosił w marcu średnio 138,6 punktu, co oznacza spadek o 8,2 punktu (5,6 procent) w porównaniu z lutym io 31,6 punktu (18,6 procent) mniej niż rok temu. Spadek w tym miesiącu odzwierciedla spadek międzynarodowych cen wszystkich głównych zbóż. Międzynarodowe ceny pszenicy spadły najbardziej, o 7,1 procent, co było spowodowane dużymi światowymi dostawami i silną konkurencją wśród eksporterów. Do spadku przyczyniło się również przedłużenie Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego, która umożliwiła Ukrainie kontynuowanie eksportu z portów Morza Czarnego. Wyższe szacunki dotyczące produkcji w Australii, wraz z poprawą warunków upraw w Unii Europejskiej w tym miesiącu, jeszcze bardziej poprawiły perspektywy globalnej podaży. Silna konkurencja ze strony Federacji Rosyjskiej, gdzie wysokie dostawy nadal wspierają konkurencyjne ceny, również podtrzymywała presję spadkową na rynkach. Światowe ceny kukurydzy również spadły w marcu o 4,6 procent, pod presją sezonowej dostępności ze zbiorów w Ameryce Południowej, oczekiwań rekordowej produkcji w Brazylii oraz przedłużenia inicjatywy Black Sea Grain Initiative.

Wśród innych zbóż gruboziarnistych światowe ceny jęczmienia i sorgo spadły odpowiednio o 6,7 procent i 5,7 procent, na co wpływ miały skutki uboczne słabości na międzynarodowych rynkach kukurydzy i pszenicy.

Międzynarodowe ceny ryżu spadły w marcu o 3,2 procent, zważone przez trwające lub zbliżające się zbiory w głównych krajach eksportujących, w tym w Indiach, Wietnamie i Tajlandii.

Indeks cen olejów roślinnych FAO wynosił w marcu średnio 131,8 punktu, co oznacza spadek o 4,1 punktu (3,0 procent) w porównaniu z lutym i aż o 47,7 procent poniżej poziomu sprzed roku. Spadek indeksu był wynikiem netto niższych notowań oleju sojowego, rzepakowego i słonecznikowego, które z nawiązką zrekompensowały wyższe światowe ceny oleju palmowego. Po trzech kolejnych miesiącach spadku, międzynarodowe ceny oleju palmowego odbiły się w marcu. Oprócz niższych poziomów produkcji w Azji Południowo-Wschodniej spowodowanych niesprzyjającą pogodą i powodziami w niektórych rozwijających się regionach, ceny oleju palmowego otrzymały dalsze wsparcie ze strony ograniczonych globalnych dostaw eksportowych w związku z tymczasowymi ograniczeniami eksportowymi nałożonymi przez Indonezję. Natomiast światowe ceny oleju sojowego nadal spadały, podążając za trendem niższych międzynarodowych notowań soi. W międzyczasie ceny oleju rzepakowego i słonecznikowego również spadały, czemu sprzyjały odpowiednio duże światowe dostawy i ograniczony światowy popyt importowy.

Indeks cen produktów mlecznych FAO wyniósł w marcu średnio 130,3 punktu, co oznacza spadek o 1,1 punktu (0,8 procent) w porównaniu z lutym i 15,6 punktu (10,7 procent) poniżej poziomu z analogicznego miesiąca rok temu. Spadek w marcu był spowodowany niższymi notowaniami cen serów i mleka w proszku, przy jednoczesnym wzroście cen masła. Spadek międzynarodowych notowań cen sera był spowodowany wolniejszymi zakupami przez większość wiodących importerów w Azji w związku ze zwiększoną dostępnością eksportową, w tym zapasów, u wiodących eksporterów. Ceny mleka w proszku spadły dziewiąty miesiąc z rzędu, głównie w wyniku słabego popytu importowego, zwłaszcza w przypadku dostaw krótkoterminowych, oraz sezonowo rosnącej produkcji mleka w Europie Zachodniej. Natomiast ceny masła wzrosły ze względu na solidny popyt importowy, zwłaszcza z krajów Azji Północnej i Południowo-Wschodniej, na dostawy z Oceanii, gdzie sezonowo spadająca produkcja mleka kształtowała się nieco poniżej poziomów trendu.

Źródło: FAO

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x