piątek, 31 maja, 2024
spot_imgspot_img

Ile gruntów zostało do zagospodarowania?

spot_img

Jak informuje KOWR w Polsce do zagospodarowania zostało jedynie ok. 165 tys. ha państwowej ziemi. Część tych gruntów może być jeszcze sprzedana lub wydzierżawiona na cele rolne, niestety większość z nich cechuje niska przydatność rolnicza oraz znaczne rozdrobnienie.

Zgodnie ze stanem na koniec czerwca 2021 r. w zasobie było 1 mln 357 tys. ha, z czego większość w dzierżawie. Do podzielenia zostało 164 173 ha. Odziały KOWR najwięcej ziemi do dyspozycji miały we Wrocławiu, Szczecinie, Gorzowie, Poznaniu, Olsztynie – łącznie 92 015 ha. W planach KOWR do sprzedaży na ten rok jest 5300 ha, z czego do końca czerwca sprzedano 2768 ha.

Niewiele chętnych na kupno

Liczba przetargów o wiele przewyższa ilość zainteresowanych. Zdaniem ekspertów powodem jest słaba jakość gleb. Niektóre z nich nie nadają się w ogóle pod żadne uprawy i opcjonalnie można je dedykować pod zalesienia i budownictwo lub też na cele rekreacji i związane z ochroną przyrody. Sama sprzedaż gruntów Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa przestała być wiodącym kierunkiem a jej miejsce od 2015 roku zastąpiła dzierżawa. Wybór ten cieszy się dużym zainteresowaniem, ze względu na dogodny sposób użytkowania gruntów i budynków bez angażowania dużych środków finansowych, jak ma to miejsce przy nabywaniu nieruchomości.

Wydzierżawienie nieruchomości następuje w trybie przetargowym (przede wszystkim w drodze przetargów ograniczonych dla rolników indywidualnych) lub w trybie bezprzetargowym (w przypadkach określonych w ustawie).

Jak mówią dane, na koniec czerwca 2021 r. w dzierżawie było 1 mln 075 tys. ha, w przeważającej ilości na terenie działania oddziałów: we Wrocławiu, Szczecinie, Poznaniu, Olsztynie i Warszawie. Aktualnie zawartych jest ok. 65,5 tys. umów dzierżawy. W tym roku plany KOWR obejmują wydzierżawienie ok. 25,5 tys. ha ziemi

źródło:bankier.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x