poniedziałek, 24 czerwca, 2024
spot_img

IGC zapowiada rekordowe zbiory zbóż w nowym sezonie

spot_img

Analitycy Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC) w swojej marcowej prognozie na sezon 2021/22 podnieśli szacunki światowej produkcji zbóż do rekordowego poziomu 2,287 mld ton, w porównaniu do 2,224 mld ton w bieżącym sezonie. Cały wzrost produkcji powinien być jednak zagospodarowany przez rekordową konsumpcję (zbliżoną do zbiorów). Stąd IGC pozostawiła prognozę zapasów końcowych zbóż w nowym sezonie na niezmienionym poziomie 609 mln ton.

Jeszcze lepsza sytuacja na rynku pszenicy, ale bilans globalny kukurydzy powinien się pogorszyć w sezonie 2020/21.

IGC zwiększyła prognozę zbiorów pszenicy w przyszłym sezonie do rekordowych 789,6 mln ton, czyli o 15,4 mln ton więcej niż w tym sezonie (774,2 mln ton), ze względu na spodziewany wzrost zbiorów w Argentynie, UE (do 136,8 z 124,4 mln ton w 2020), na Ukrainie, w USA, w Chinach i Indiach. Analitycy IGC spodziewają się, że światowe zapasy pszenicy w sezonie 2021/22 wyniosą 304,3 mln ton, czyli o 12 mln ton więcej niż przewidywane na koniec tego sezonu (292,3 mln ton). W UE zapasy pszenicy powinny wzrosnąć do 11,9 z 10,4 mln ton w tym sezonie.

Zbiory kukurydzy w nowym sezonie szacowane są na rekordowe 1,193 mld ton, w porównaniu do 1,139 mln ton w tym sezonie. Kolejny już raz konsumpcja kukurydzy powinna przewyższyć zbiory i szacowana jest na rekordowe 1,203 mld ton. Oznaczać to będzie kolejny sezon z niższymi zapasami, które powinny spaść do 258 mln ton (268 mln ton na koniec sezonu 2020/21).

Powyższe prognozy wywierają presję spadkową na ceny pszenicy (zapasy wzrosną w nowym sezonie), ale są neutralne dla wysokich notowań kukurydzy (konsumpcja powinna przewyższyć produkcję).

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: IGC

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x