niedziela, 26 maja, 2024
spot_imgspot_img

Rynek drobiu. Ceny brojlerów pną się w górę

spot_img

Podwyżki w skupach są symboliczne, rzędu paru groszy. Niestety nie są to dobre wieści. Pomimo wzrostu cen ciężko jest tu mówić o opłacalności. Drogie pasze, szalejący HPAI i zamrożona gospodarka to trio pogrążające hodowców drobiu. Dodatkowym zagrożeniem dla polskiego sektora jest powrót Ukraińskiego mięsa na unijny rynek. W ocenie KIPDiP może to doprowadzić do zmniejszenia marżowości sprzedawanego do państw UE mięsa drobiowego a w istocie pogorszenie warunków handlowych dla Polski co wiązałoby się z niskimi cenami w skupach.  Nadzieją dla środowiska drobiarskiego w kraju nad Wisłą są problemy z finansowaniem ukraińskich zakładów drobiarskich oraz nieporozumienia między właścicielem największego na Ukrainie holdingu rolnego, a tamtejszym urzędem antymonopolowym.

 “Kłopoty te mogą zmniejszyć podaż mięsa drobiowego z Ukrainy przeznaczonego na eksport do UE. Niemniej, scenariuszem bazowym KIPDiP jest pogorszenie warunków dla polskich przedsiębiorstw w państwach UE. Od jakiegoś czasu przewidujemy powrót Ukraińców do UE (zakładając przychylność władz europejskich) ze względu na wzrost napięć inflacyjnych oraz kolizję tego zjawiska z polityką wspierania wzrostu gospodarczego przez Europejski Bank Centralny” – podsumowuje Izba. 

Po ile brojler, a po ile tuszka?

Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w minionym raporcie na rynku krajowym odnotowano rozbieżne kierunki cen.

źródło: ZSRiR

Według danych zebranych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynika, że w dniach 14.03 – 21.03.2021 rtuszki kurcząt patroszonych zbywano średnio po 6,04 zł/kg, o 0,8% więcej niż przed tygodniem. Natomiast cenatuszek indyków kolejny raz poszybowała w dół i wyniosła 10,98 zł/kg. 

Cena za kilogram brojlera dalej mozolnie wzrasta. W skupie uzyskać było można ok. 3,64 zł/netto. Była to cena o 3 gr/kg wyższa niż w poprzednim notowaniu. 

Kaczki natomiast po wielu tygodniach stagnacji podrożały. W skupie za kilogram kaczki można było uzyskać ok. 4,63 zł/netto.

Ceny w skupie indyków odbiły się od zeszłotygodniowych spadków. Za indory dostawcy uzyskiwali przeciętnie 5,55 zł/kg a w przypadku indyczków cena 5,69 zł/kg.

źródło: gov.pl
kowr.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Czarek
3 lat temu

To co wydarzyło się w sektorze mięsnym na przestrzeni ostatniego roku jest okropne. Hodowcy brojlera jeszcze długo będą się wygrzebywać ze strat. Nie wspominając już o reprodukcji…

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x