poniedziałek, 27 maja, 2024
spot_imgspot_img

Ile lat żyją krowy?

spot_img

Miłośnicy zwierząt z wielkim zaangażowaniem dbają o potrzeby swoich czworonogów. Odpowiednia dieta, spacery oraz wiele innych zabiegów zaprzątają głowy właścicielom pupili domowych.  Wielu z nich obchodzi nawet ich urodziny. Wówczas rodzi się pytanie, skąd wiedzą ile ich pies czy kot ma lat w przeliczeniu na „ludzki wiek”. Powszechnie znanym sposobem na ustalenie „ludzkiego” wieku psa jest iloraz liczby przeżytych lat psa przez siedem. A jak to wygląda u jednych z najpopularniejszych zwierząt w każdym gospodarstwie rolnym – krów?

Bydło domowe – skąd wywodzą się krowy?

Bydło domowe to nic innego jak udomowiony Tur – wymarły gatunek ssaka z rodziny wołowatych, obecnie znany głównie z dużej postury, przewyższającej znane nam bydło domowe oraz potężnych rogów. Tury nie tylko stanowiły pokarm ówczesnych ludzi, wykorzystywano je również jako siłę roboczą. Ostatni przedstawiciel jego gatunku padł w XV wieku. Do dzisiaj jego wizerunek widnieje w herbach wielu miast np.: Turek, Chojnice czy Sejny.

Gdzie krowy żyją najdłużej?

Bydło domowe – krowy mleczne i te z przeznaczeniem na mięso potrzebują odpowiednich warunków bytowania, aby ich kondycja, stan zdrowotny oraz długość życia nie były zaburzone złymi czynnikami zewnętrznymi, co w głównej mierze przekłada się na wyniki produkcyjne krów. Temperatura, jaka powinna panować w pomieszczeniach inwentarskich dla krów, powinna mieścić się w przedziale od 8 do 16 °C. Bydło domowe poddane zbyt wysokiej temperaturze narażone jest na stres cieplny, co prowadzi do spadku wyników produkcyjnych i obniżeniu stanu zdrowia zwierząt. Wilgotność jaka jest najlepsza dla krów oscyluje na poziomie 60 – 80 procent. Działająca wentylacja to koleiny ważny czynnik wpływający na stan zdrowia i produktywności bydła. Zapobiega ona nagromadzeniu się szkodliwych gazów i wzrostowi temperatury w oborze. Nic więc dziwnego, że krajem który słynie z długowieczności krów jest Irlandia. To właśnie tam najstarsza na świecie krowa żyła 48 lat. Duża Berta, bo tak ją nazwano, dwukrotnie została wpisana do Księgi Rekordów Guinessa – jako najdłużej żyjąca krowa na świecie i najpłodniejsza krowa na świecie (była matką 39. zdrowych cieląt). W Polsce z kolei rekord długowieczności należy do krowy żyjącej 33 lata.

Highland Cattles czyli szkocka włochata krowa

Ile lat żyje krowy? 

Krowy przez wielu ludzi kojarzone są z ciągłym przeżuwaniem paszy bądź leżeniem. Mało kto zdaje sobie sprawę, że są to zwierzęta inteligentne oraz stadne, a ich pierwotne zachowanie ulegało zmianie na przestrzeni wielu lat podczas ich udomawiania. Krowy żyją około 15 – 18 lat, co można przeliczyć na „ludzki wiek” i dowiedzieć się, że najstarsze osobniki dożywają od 70 do 82 lat „ludzkich”. Jest to oczywiście zakres wiekowy, jaki krowy mogą dożyć w naturalny sposób. Inaczej wygląda to w gospodarstwach rolnych, gdzie bydło jest utrzymywane w określonym celu. Będą pielęgnowane i utrzymywane tak długo, jak to będzie potrzebne. U krów mlecznych do momentu zatrzymania laktacji, a u bydła mięsnego do czasu uzyskania odpowiedniej wagi zwierzęcia. 

Ile lat żyje krowa mleczna? 

Każdy z nas pamięta wiele spotów reklamowych zachęcających do picia mleka. Nikogo to nie powinno dziwić, ponieważ mleko krowie to dobre źródło wapnia i witamin. Wykorzystywane w przemyśle spożywczym nieustannie znajduje rzeszę konsumentów, chętnie wybierających na sklepowych półkach różnego rodzaju sery, twarogi czy jogurty. Co więcej, przemysł mleczarski stale się rozwija, wprowadzając na rynek nowe produkty, spełniające oczekiwania potencjalnych klientów. Stąd zapotrzebowanie na mleko ciągle utrzymuje się na wysokim poziomie na polskim rynku. Konkurencyjne ceny mleczarni pozwalają producentowi rolnemu wybrać najbardziej korzystną ofertę współpracy z zakładem przetwórczym. Dlatego rolnicy ukierunkowani na konkretną produkcję w swoich gospodarstwach, w tym przypadku krowy mleczne, starają się osiągnąć jak najlepsze wyniki produkcyjne. Odpowiednie rasy bydła, ich dobrostan oraz wydajność laktacyjna to fundamenty dobrego gospodarstwa rolnego. Ostatni przykład wpływa na długość utrzymywania krowy mlecznej w gospodarstwie, który wynosi około 5 – 6 lat. W tym czasie krowa może dać 50 litrów mleka dziennie i aż 12 tysięcy litrów mleka rocznie. Z kolei w ciągu całego okresu laktacyjnego jest to ponad 20 tysięcy litrów mleka. Krowy mleczne w gospodarstwach będą utrzymywane tak długo, dopóki nie zakończą swojego okresu laktacji. Następnie są sprzedawane do rzeźni, jeśli ich stan zdrowia oraz samo mięso nadaje się do przetwórstwa. 

Ile lat żyje krowa mięsna?

Dobrej jakości mięso i podroby są docenianie przez wielu konsumentów, którzy chętnie wracają po dane produkty. Wiąże się to jednak z faktem, że bydło mięsne jest ubijane już po pierwszym roku hodowli, aby jakość żywca była najlepsza. Tylko mała ilość bydła dożywa drugiego roku. Oczywiście ubój wykonywany jest nie tylko ze względu na osiągnięty wiek zwierzęcia, ale również po osiągnięciu zamierzonej wagi bydła czy zamówienia klientów.  

A co to jest użytkowość mleczna?

Wydajność mleczna to nic innego jak mleczność, czyli ilość danego mleka przez samicę krowy mierzoną w litrach lub kilogramach. Mleczność sprawdza się również u innych gatunków samic zwierząt  – owce, kozy i inne. U krów mierzona jest ona na podstawie kontrolowanego udoju. Według Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka w 2021 roku wydajność krów mlecznych oscylowała na poziomie 8,8 kg mleka. Wielu naukowców i producentów rolnych stale poszerza swoją wiedzę i bada nowe możliwości zwiększenia wydajności mlecznej w stadach krów. Zależy im jak na najlepszych wynikach, za czym idzie odpowiednio zbilansowana dawka pokarmowa, warunki bytowania czy użytkowanie. Warto jednak pamiętać, że to cechy indywidualne danej rasy bydła bądź krowy mlecznej mają istotny wpływ na wydajność mleczną. 

Ernest Chrząszczewski

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x