piątek, 14 czerwca, 2024
spot_img

Grupa Orlen wybuduje tłocznie oleju w Kętrzynie za 850 ml zł

spot_img

Grupa Orlen zatwierdziła projekt budowy nowej tłoczni oleju w Kętrzynie, w ramach swojej ambitnej strategii rozwoju produkcji biopaliw. Prezes Orlenu, Daniel Obajtek, podpisał umowę na realizację tej inwestycji, która przewiduje przetworzenie rocznie 500 tysięcy ton rzepaku i produkcję 200 tysięcy ton oleju, wykorzystywanego do tworzenia niskoemisyjnych biopaliw. Wartość tego przedsięwzięcia oszacowano na 850 mln zł.

Grupa Orlen wybuduje tłocznie oleju w Kętrzynie za 850 ml zł
zdj: MRiRW

Wizja Orlenu: regionalne przywództwo w produkcji biopaliw

Grupa Orlen planuje stać się regionalnym liderem w produkcji biopaliw, inwestując w rafinerie na terenie Polski. Kętrzyńska tłocznia oleju jest najnowszym etapem w realizacji tej strategii. Zakład ten będzie przerabiał rocznie 500 tysięcy ton rzepaku, co stanowi 1/7 krajowej produkcji tego surowca. Jak przekonuje Orlen, dzięki temu projektowi, polscy rolnicy staną się głównymi dostawcami rzepaku.

**Kętrzyńska tłocznia oleju: inwestycja na przyszłość**

Całkowity koszt budowy tłoczni oleju w Kętrzynie szacuje się na około 850 mln zł, a prace rozpoczną się w pierwszej połowie 2024 roku, zakańczając się do połowy 2026 roku. Zakład nie będzie tylko tłocznią, ale także obejmie infrastrukturę związaną z przyjęciem surowców, ekspedycją produktów, magazynowaniem, tłoczeniem i ekstrakcją, produkcją pary technologicznej oraz oczyszczaniem ścieków. Inwestycja ta nie tylko tworzy nowe miejsca pracy, ale także stymuluje lokalną gospodarkę.

Orlen w dążeniu do zwiększenia produkcji biopaliw

Orlen planuje rozwinięcie kompleksu w Kętrzynie o instalację do produkcji biodiesla w przyszłości, co ma stanowić część ich strategii zwiększenia produkcji biopaliw. Parametry produkowanego oleju mają także pozwolić na jego wykorzystanie w innych zakładach Grupy Orlen, z Orlen Południe jako głównym odbiorcą. Wizja Orlenu zakłada dziesięciokrotne zwiększenie produkcji biopaliw do 3 mln ton rocznie do końca dekady, z planowanym nakładem inwestycyjnym wynoszącym ponad 15 mld zł.

źródło:buisnessinsider.pl; MRIRW

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x