poniedziałek, 24 czerwca, 2024
spot_img

Koszenie międzyplonów w ramach ekoschematu: Co musisz wiedzieć?

spot_img

Izba Rolnicza otrzymała odpowiedź od Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na zapytanie dotyczące możliwości skoszenia roślin, utrzymywanych w międzyplonie w ramach ekoschematów i innych działań, z przeznaczeniem na paszę dla zwierząt w związku z suszą rolniczą.

Wyka jara międzyplon na paszę

MRIRW: Dopuszcza się wypas lub koszenie międzyplonów

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz zasadami ekoschematów i innych działań rolniczych, istnieje możliwość koszenia międzyplonów, ale na konkretnych warunkach. 

Dopuszcza się wypas lub koszenie międzyplonów pod warunkiem, że zostanie pozostawiona wystarczająca okrywa roślinna w celu zachowania jej skuteczności w pełnieniu ww. funkcji.

Warunki skoszenia międzyplonów w ramach działania rolno-środowiskowo-klimatycznego: Wyjaśnienie Ministerstwa

Ministerstwo dodatkowo wskazuje, że kształt Działania rolno-środowiskowo-klimatycznego, w tym wymogi poszczególnych pakietów i wariantów, zostały określone w PROW 2014-2020, zatwierdzonym decyzją Komisji Europejskiej w grudniu 2014 r. i obowiązują, co do zasady, w takim kształcie do dnia dzisiejszego. 

Chociaż skoszenie roślin utrzymywanych w międzyplonie w ramach wariantu 2.1. Międzyplony nie jest możliwe, to wymogi tego wariantu dopuszczają spasanie mieszanek roślin jarych jesienią, a mieszanek roślin ozimych lub mieszanek roślin jarych i ozimych – wiosną, jeżeli doradca rolnośrodowiskowy dopuści taką możliwość. 

W przypadku dopuszczenia przez doradcę rolnośrodowiskowego ww. spasania międzyplonów, odpowiednie zapisy powinny znajdować się w planie działalności rolnośrodowiskowej. Sprawdzenia warunków kwalifikowalności do danego wsparcia każdorazowo dokonuje organ prowadzący postępowanie o przyznanie płatności w toku tego postępowania. Zgodnie z art. 65 ustawy o Planie Strategicznym, w sprawach dotyczących płatności bezpośrednich lub płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych właściwy jest kierownik biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę rolnika.

źródło: wir.org.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x