sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Europejskie Forum Rolnicze 2023! Branża porozmawia o wyzwaniach, szansach i barierach rozwoju

spot_img

W dniach 22-23 marca 2023 r. odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych wyzwaniom, przed którymi stoi polskie rolnictwo. G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowe Województwa Podkarpackiego w Jasionce k. Rzeszowa będzie miejscem spotkania, gdzie pojawią się szefowie polskiego i czeskiego resortu rolnictwa, a także inne ważne postacie krajowej sceny agrarnej. Wydarzenie będzie piątą edycją, która zgromadzi liczne dyskusje i szerokie grono uczestników, takich jak rolnicy, doradcy rolni, producenci, przetwórcy, członkowie branżowych związków rolniczych, przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego oraz instytucji naukowych i branżowych z całej Europy. 

zdj: Forum – jasionka

Trzy kluczowe obszary tematyczne oraz goście specjalni 

“Tegoroczna edycja forum będzie skupiona wokół trzech głównych debat poświęconych odpowiednio – kształtowaniu polityki regionalnej Polski, przyszłości rolnictwa europejskiego, a także oczekiwaniom polskich rolników i mieszkańców obszarów wiejskich. Jak co roku, chcemy mówić o tym, co aktualnie najważniejsze dla polskiego i europejskiego rolnictwa. W dwudniowych dyskusjach wezmą udział przedstawiciele Komisji Europejskiej, ministrowie rolnictwa z krajów Unii Europejskiej, przedstawiciele rządu, a także organizacji producenckich, czy instytucji handlowych” – zachęca do udziału w V edycji Europejskiego Forum Rolniczego Krzysztof Podhajski, prezes Fundacji EFRWP.

Na głównej scenie G2A Arena odbywać się będą debaty, które stanowić będą oś programu wydarzenia. Jedna z debat poświęcona będzie przyszłości rolnictwa w Europie, a wezmą w niej udział czołowe postacie z branży. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Henryk Kowalczyk – Wiceprezes Rady Ministrów oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który również weźmie udział w debacie. Jeden z dyskutantów to świeżo mianowany Zastępca Ministra Rolnictwa Czech – Miroslav Skřivánek, który wcześniej pełnił urząd burmistrza wsi Branna oraz działał aktywnie w ogólnokrajowym Stowarzyszeniu Rolników Ekologicznych PRO-BIO oraz w Komitecie ds. Obszarów Niekorzystnych Strukturalnie przy Radzie Regionalnej Ołomuńca. Głos w dyskusji zabierze także Wolfgang Burtscher – obecny dyrektor generalny w Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich (DG AGRI) w Komisji Europejskiej.

Spotkanie wysokiej rangi samorządowców oraz branżystów

Europejskie Forum Rolnicze to nie tylko przestrzeń do debaty między wysokiej rangi samorządowcami, ale także miejsce, gdzie odbywają się panele eksperckie. Na jednym z nich specjaliści będą omawiać, jak nowoczesne technologie wpływają na wieś i rolnictwo, a także przedyskutować kwestię gospodarki wodnej w kontekście zmieniającego się klimatu. Ponadto, na forum będą poruszane tematy dotyczące upraw oraz działań prośrodowiskowych, takie jak debata o biopreparatach w procesie uprawy roślin czy systemie ubezpieczeń rolnych. W dyskusji na temat kształtowania polityki regionalnej wezmą udział wysoko postawieni samorządowcy, m.in. Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego, Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego oraz Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego. Punktem wyjścia do debaty będą wyniki raportu EFRWP – Monitoring Rozwoju Obszarów Wiejskich, który pozwoli na ocenę zmian zachodzących w obszarach wiejskich na przestrzeni ostatnich lat oraz ocenę skuteczności prowadzonych polityk regionalnych.

Nagrody dla innowacyjnych rolników

W trakcie Europejskiego Forum Rolniczego zostaną przyznane nagrody dla innowacyjnych rolników, którzy wyróżniają się nowatorskimi pomysłami w prowadzeniu swoich gospodarstw. Poza tym zostanie przyznana Nagroda im. Józefa Ślisza, która doceni osobę lub instytucję, która szczególnie zaangażowała się w propagowanie postaw obywatelskich i demokratycznych, szerzenie wartości chrześcijańskich oraz wspieranie rozwoju obszarów wiejskich.

Oprócz debat i dyskusji, Europejskie Forum Rolnicze będzie również miejscem targów, na których będzie można zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami oraz narzędziami służącymi podnoszeniu jakości produkcji rolnej i wspierających innowacje w rolnictwie. Będzie to także okazja do nawiązania kontaktów handlowych w obszarze rolno-spożywczym.

Więcej informacji na temat programu wydarzenia oraz możliwości rejestracji można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej: www.forum-jasionka.pl. Europejskie Forum Rolnicze jest organizowane przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej we współpracy z Agro Promotion.

źródło: forum-jasionka.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x