sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

W 2022 roku wolumen eksportu zbóż z Polski zbliżył się do rekordu sprzed dwóch lat

spot_img

Wstępne dane Ministerstwa Finansów pokazują, że od stycznia do końca grudnia 2022 roku wyeksportowaliśmy 9,160 mln ton zbóż i produktów zbożowych (minimalnie mniej niż w rekordowym 2020 roku) za rekordową kwotę 3,125 mld euro. Dla porównania, w 2021 roku nasz eksport zbóż sięgnął 8,632 mln ton o wartości 1,946 mld euro. Oznacza to wzrost naszego eksportu ziarna o 6,1% – liczonego w tonach i aż o 61% wyrażonego w walucie euro.

W 2022 roku gwałtownie (o kilkadziesiąt procent) spadł wolumen eksportu większości zbóż. W tym czasie o tylko 1% wzrósł eksport pszenicy, w wspomniane spowolnienie w eksporcie zostało z nawiązką zrekompensowane przez skokowy wzrost wywozu polskiej kukurydzy.

W analizowanym okresie (2022 rok) wyeksportowaliśmy aż 3,881 mln ton kukurydzy (+63% r/r), która stanowiła 42% naszego eksportu zbóż.

Polski eksport zbóż i przetworów:

Kierunki naszego eksportu zbóż:

Największym odbiorcą polskich zbóż są w tym roku Niemcy.

Nasz zachodni sąsiad odpowiada za 28% naszego wolumenu eksportu ziarna wszystkich zbóż (26% rok wcześniej), w tym nasz zachodni sąsiad był odbiorcą 32% eksportu pszenicy i 48% kukurydzy.

Najwięcej polskiej pszenicy popłynęło do Afryki, mniejsze ilości do Izraela, Hiszpanii i do Arabii Saudyjskiej.

Kukurydza znajdowała nabywców wyłącznie w Europie.

Szersza grupa towarów – „ziarno zbóż i przetwory” stanowiła 14% (6,6 mld eur) naszego eksportu produktów rolno-spożywczych. Była to druga (po mięsie) pod względem wartości pozycja w eksporcie.

Źródło: MRiRW za Min. Fin.

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x