środa, 17 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Zbyt surowe przepisy dotyczące magazynowania nawozów azotowych. LIR apeluje o zmianę

spot_img

Lubelska Izba Rolnicza apeluje do rządzących w sprawie złagodzenia i ujednolicenia ogólnych zasad magazynowania nawozów azotowych zawierających azotan amonowy powyżej 28%. Wprowadzone nowe przepisy uznają te nawozy za niebezpieczne i jeszcze bardziej surowo określają, jak należy je przechowywać. Niestety wymagania te są trudne do spełnienia. 

Zbyt surowe przepisy dotyczące magazynowania nawozów azotowych. LIR apeluje o zmianę
zdj: Archiwum AP

Surowe przepisy są nieuzasadnione i przynoszą straty

Powodem takiego apelu są nowe uregulowania dotyczące uznania części nawozów azotowych zawierających azotan amonowy powyżej 28% za niebezpieczne, które jeszcze bardziej zaostrzają warunki prawidłowego przechowywania nawozów wyznaczonych przez poszczególnych producentów nawozów. W konsekwencji rolnicy są narażeni na sankcje za złe przechowywanie nawozów, co może skutkować utratą gwarancji czy też karami finansowymi.

Prezes Lubelskiej Izby Rolniczej, Gustaw Jędrejek, wyjaśnia, że dwaj krajowi producenci saletry amonowej wyznaczają wygórowane, ale jednoznacznie ogólne zasady magazynowania saletry amonowej, co w konsekwencji prowadzi do unikania przez świadomych rolników nabywania konkretnych nawozów konkretnych marek w obawie przed niedopełnieniem warunków magazynowania, utraty gwarancji czy sankcjonowaniem przez organy kontrolne. Dlatego trudno wytłumaczyć konieczność posiadania przez każdego rolnika specjalnego budynku magazynowego na saletrę amonową czy inny nawóz zawierający w swoim składzie więcej niż 28% azotanu amonowego.

Izba Rolnicza ostrzega: Kontrole WIOŚ coraz częstsze, a nieprawidłowe magazynowanie nawozów grozi wysoką karą finansową

“Jak zaznacza Izba coraz częściej można spotkać się z kontrolami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i wykazywanymi nieprawidłowościami w sposobie magazynowania, czego pierwsze przykłady wystąpiły w woj. lubelskim” – czytamy w piśmie.

500 złotych to najwyższa kara grzywny, jaką można otrzymać za niewłaściwe przechowywanie nawozów, zgodnie z przepisami Ustawy o nawozach i nawożeniu z dnia 10 lipca 2007 roku. Zgodnie z tą ustawą, każda osoba, która przewozi lub przechowuje nawozy lub środki wspomagające uprawy roślin w sposób sprzeczny z przepisami, podlega karze pieniężnej.

źródło: Lubelska Izba Rolnicza

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x