piątek, 24 maja, 2024
spot_imgspot_img

Eksport polskiej kukurydzy wzrósł o blisko 2/3 w okresie styczeń-listopad 2022 roku

spot_img

Wstępne dane Ministerstwa Finansów pokazują, że od stycznia do końca listopada 2022 roku wyeksportowaliśmy 8,289 mln ton zbóż i produktów zbożowych za kwotę 2.832 mld euro. Dla porównania, w 11 miesiącach 2021 roku nasz eksport zbóż sięgnął 7,994 mln ton o wartości 1.777 mld euro. Oznacza to wzrost naszego eksportu ziarna o skromne 3,6% – liczonego w tonach i aż o 59% wyrażonego w walucie euro.

W 2022 roku gwałtownie (o kilkadziesiąt procent) spadł wolumen eksportu większości zbóż. W tym czasie o tylko 3% obniżył się eksport pszenicy. Wspomniane spowolnienie w eksporcie zostało z nawiązką zrekompensowane przez skokowy wzrost wywozu polskiej kukurydzy.

W analizowanym okresie wyeksportowaliśmy aż 3,473 mln ton kukurydzy (+72% r/r), która stanowiła 42% naszego eksportu zbóż.

Polski eksport zbóż i przetworów:

Kierunki naszego eksportu zbóż:

Największym odbiorcą polskich zbóż są w tym roku Niemcy.

Nasz zachodni sąsiad odpowiada za 35% naszego wolumenu eksportu ziarna zbóż, w tym za 33% eksportu pszenicy i 48% kukurydzy. Duże ilości naszej pszenicy popłynęły do Afryki, niewielkie ilości do Arabii Saudyjskiej i Izraela.

ZOBACZ TAKŻE: Ukraina odpowiada za ponad 70% naszego importu zbóż w okresie I – XI 2022 roku

Kukurydza znajdowała nabywców wyłącznie w Europie.

Źródło: MRiRW za Min. Fin.

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x