wtorek, 18 czerwca, 2024
spot_img

12-godzinny limit na przyoranie obornika. Czy rolnicy dadzą radę?

spot_img

Wiele gospodarstw rolnych w Polsce zainteresowanych jest dopłatami w ramach ekoschematu rolnictwo węglowe, aby wspierać działania proekologiczne na swoich polach. Jednym z warunków otrzymania takiej dopłaty jest wymieszanie obornika na gruntach ornych w ciągu 12 godzin od aplikacji.

zdj: Archiwum AP

Ten obowiązek może być trudny do wykonania dla niektórych rolników, ale jeszcze większym problemem może okazać się wykonanie prawidłowego i w terminie zdjęcia geotagowanego, które potwierdza wykonanie tej praktyki. Bez tego zdjęcia rolnik nie będzie mógł uzyskać dopłaty w ramach ekoschematu rolnictwo węglowe.

Przeczytaj również: Obornik i pomiot kurzy to najcenniejsze nawozy?

Nie tylko praktyka, ale i dokumentacja

W przypadku ubiegania się o dopłaty w zakresie ekoschematu rolnictwa węglowego wymagane jest przesłania do ARiMR zdjęć geotagowanych wykonanych za pomocą aplikacji MobilnaARiMR. Aplikację tę można pobrać bezpłatnie np. ze strony Agencji. Zdjęcia należy przesłać w ciągu 7 dni od dnia realizacji praktyki lub 7 dni od złożenia wniosku (w zależności od kiedy została wykonana). Ci, którzy zgłosili realizację tej praktyki we wniosku o płatności i będą wywozić obornik jesienią, otrzymają wytyczne od Agencji, gdzie dokładnie należy wykonać zdjęcie geotagowane. Ci, którzy będą wywożąc obornik już wiosną, będą musieli sami dokumentować moment wywożenia i przyorania bez wskazówek Agencji

Argument o braku posiadania telefonu z wbudowanym GPS

Zgodnie z nowymi zasadami, rolnicy będą musieli wykonać dwa zdjęcia – jedno z momentu wywiezienia obornika, a drugie z momentu jego przyorania – w czasie nieprzekraczającym 12 godzin. Zdjęcia muszą być wykonane za pomocą aplikacji i zawierać informacje o lokalizacji oraz dacie i godzinie wykonania. Rolnicy powinni zadbać o to, aby każde zdjęcie geotagowane zostało wykonane w innej lokalizacji na swoim gospodarstwie. A co jeśli obszar jest duży? Dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich ARiMR, Jolanta Dobiesz, wyjaśniła, że w przypadku działek o powierzchni 100 ha, będą to co najmniej 4 zdjęcia w 4 różnych lokalizacjach. 

Reguły te obejmują również stosowanie płynnych nawozów naturalnych innymi sposobami niż rozbryzgowo, przy czym nie jest wymagana określona data. Zdjęcie musi pokazywać maszynę aplikującą nawozy bezpośrednio do gleby lub ciągnącą rury za beczkowozem. Zgodnie z wymogami, maksymalna dawka nawozów naturalnych nie może przekraczać 170 kg N w czystej postaci na 1 ha użytków rolnych. A co jeśli rolnik nie może uzyskać geotagowanego zdjęcia? W takim przypadku może złożyć oświadczenie potwierdzające stosowanie tej praktyki (w określonych terminach i musi być zarejestrowane w rejestrze zabiegów agrotechnicznych w gospodarstwie), ale tylko w przypadku, gdy działka jest położona w miejscu bez zasięgu. Argument o braku posiadania telefonu z wbudowanym GPS nie przejdzie. Jak wytłumaczyła dyrektor ARIMR, zdjęcie może zrobić ktokolwiek – grunt, by na telefonie była aplikacja MobilnaARiMR.

Kolejna bariera administracyjna dla rolników

Kontrola w ramach ekoschematu rolnictwo węglowe budzi kontrowersje wśród rolników. Wymóg wykonania dwóch geotagowanych zdjęć, dokumentujących wywiezienie i przyoranie obornika, w ciągu 12 godzin od aplikacji, jest postrzegany przez niektórych jako zbyt wysoka bariera administracyjna. Inni natomiast widzą w tym prewencyjny środek zabezpieczający przed nieuczciwym wyzyskiem środków unijnych. A co wy o tym sądzicie?

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x