wtorek, 25 czerwca, 2024
spot_img

Ukraina odpowiada za ponad 70% naszego importu zbóż w okresie I – XI 2022 roku

spot_img

Wstępne dane Ministerstwa Finansów pokazują, że od stycznia do końca listopada 2022 roku zaimportowaliśmy 2,950 mln ton (8,3 mln ton wyeksportowaliśmy) zbóż i produktów zbożowych za kwotę 926,03 mln euro. Dla porównania, w 11 miesiącach 2021 roku nasz import zbóż sięgnął 1,105 mln ton o wartości 354,47 mln euro. Oznacza to wzrost naszego importu ziarna aż o 2,7 razy – liczonego w tonach.

W 2022 roku gwałtownie wzrósł wolumen importu kukurydzy i pszenicy (z Ukrainy).

W analizowanym okresie sprowadziliśmy aż 1,798 mln ton kukurydzy (tylko 0,21 mln ton rok wcześniej), która stanowiła aż 61% naszego importu zbóż. Dane pokazują, że tylko w listopadzie sprowadziliśmy do kraju ok. 210 tys. ton pszenicy i ok. 220 tys. ton kukurydzy.

Polski import zbóż i przetworów:

Źródła importowanych zbóż:

Największym dostawcą zbóż na nasz rynek była w analizowanym okresie Ukraina.

Nasz wschodni sąsiad odpowiada za 72% naszego wolumenu importu ziarna zbóż, w tym za 91% importu kukurydzy i 50% pszenicy. Spore ilości pszenicy sprowadziliśmy tradycyjnie z Czech i Słowacji.

Rok wcześniej Ukraina była marginalnym dostawcą zbóż na nasz rynek. Sytuacja zmieniła się diametralnie wraz z wybuchem wojny i zniesieniem ograniczeń przez KE w handlu z naszym wschodnim sąsiadem.   

Import zbóż do Polski w ujęciu miesięcznym (w tym z Ukrainy):

Źródło: MRiRW za Min. Fin.

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x