wtorek, 16 lipca, 2024
spot_img

Ekspert Greenpeace o protestach: Dotacje należy stopniowo i całkowicie wycofywać. Rolnictwo sobie poradzi 

spot_img

Protesty rolników w Niemczech trwają w najlepsze, tymczasem ekspert ds. rolnictwa Greenpeace, Martin Hofstetter, podzielił się swoimi przemyśleniami na ten temat. Jego zdaniem początkowe oburzenie wywołane grudniowymi cięciami jest zrozumiałe, ponieważ decyzja zapadła z dnia na dzień, ale eliminowanie dotacji szkodliwych dla środowiska i klimatu jest słuszną decyzją. Uważa on, że  większość firm łatwo sobie poradzi z planowanym zniesieniem dotacji do oleju napędowego

Oburzenie rolników jest zrozumiałe, ale zmiany są konieczne

W trakcie wywiadu udzielonego dla niemieckiego Greenpeace, Martin Hofstetter wyraził swoje zrozumienie dla pierwotnego oburzenia, jakie wywołały grudniowe cięcia w dotacjach. Podkreślił, że decyzja ta została podjęta bez wcześniejszego ostrzeżenia, co sprawiło, że przedsiębiorstwa rolnicze stanęły przed nagłym wyzwaniem. 

Podkreślił, że pomimo trudnej sytuacji rolników, eliminacja dotacji szkodliwych dla środowiska jest konieczna, zważywszy na pogłębiający się kryzys klimatyczny i zagrożenie dla różnorodności biologicznej. Jednak zarazem zwrócił uwagę na brak spójnej i odpowiednio wcześnie ogłoszonej strategii ze strony obecnej federalnej administracji, podobnie jak miało to miejsce w przypadku poprzednich rządów, dotyczącej stopniowej likwidacji tego rodzaju dotacji.

Krok w dobrą stronę?

Hofstetter zaznaczył także, że masowe wykorzystanie paliw kopalnych jest jednoznacznie szkodliwe dla klimatu, a zatem zakończenie dotacji do tego rodzaju praktyk jest krokiem w dobrą stronę. Hofstetter podkreślił również, że konieczne jest, aby taki postęp odbywał się konsekwentnie na wszystkich poziomach społeczeństwa, nie tylko w rolnictwie. W jego ocenie, skończenie z dotacjami dla szkodliwych dla klimatu działań powinno być elementem szerszej transformacji, obejmującej różne sektory, aby skutecznie przeciwdziałać zmianom klimatycznym.

Rolnictwo cieszyło się nieproporcjonalnie dużymi kwotami z podatków

Martin Hofstetter analizuje konsekwencje zniesienia dotacji do oleju napędowego dla rolnictwa, podkreślając, że większość firm rolniczych, biorąc pod uwagę miliardowe dotacje otrzymywane wcześniej, będzie w stanie przystosować się do planowanego wycofania tych środków. Wskazuje również, że rolnictwo cieszyło się nieproporcjonalnie dużymi kwotami z podatków, co sprawia, że teraz staje się bardziej podatne na skutki obecnych zmian. Hofstetter zwraca uwagę na unikalną sytuację rolnictwa i leśnictwa, gdzie dotacje stanowią znaczący odsetek wsparcia państwa w porównaniu do wyniku gospodarczego i liczby miejsc pracy. Mimo to, podkreśla konieczność wkładu tego sektora w osiągnięcie celów klimatycznych.

Stopniowe wycofywanie dotacji impulsem do rozwoju?

Stopniowe wycofywanie dotacji, zdaniem Hofstettera, nie tylko daje rolnikom czas na dostosowanie się do nowej rzeczywistości, ale stanowi także sygnał dla branży, aby inwestować w innowacje, takie jak elektronicznie sterowane układy napędowe. Hofstetter wskazuje na obecność pierwszych ciągników elektrycznych jako dowód na potencjalne nowe kierunki rozwoju.

“Obawy rolników są nieuzasadnione”

Na pytanie Greenpeace dotyczącego stwierdzenia Joachima Rukwieda, prezesa Niemieckiego Stowarzyszenia Rolników, że rolnictwo nie ma przyszłości, Hofstetter odpowiada, że w przeliczeniu na wszystkie dotacje rolne, pięć procent obecnego wsparcia państwa zniknie pod koniec 2026 roku. Wskazuje, że choć to może być niewielka kwota, to dla niektórych indywidualnych gospodarstw, zwłaszcza mniejszych, każdy euro ma znaczenie. Hofstetter zaznacza jednak, że obawy stowarzyszenia rolników dotyczące masowych zgonów w gospodarstwach czy końca rolnictwa w Niemczech są nieuzasadnione. Wręcz przeciwnie, uważa, że eliminacja dotacji do oleju napędowego przyczyni się do bardziej klimatycznie przyjaznej produkcji, sprzyjając zrównoważonemu rolnictwu.

Potrzebny jest bardziej równomierny system wsparcia dla rolników

Hofstetter podkreśla, że kluczem do sukcesu jest nie tylko zakończenie dotacji, ale także przeprowadzenie skutecznej redystrybucji pieniędzy, aby zrównoważyć społeczne konsekwencje cięć. Obecna nierówna dystrybucja dotacji według obszaru, według niego, jest skrajnie niesprawiedliwa, a prawdziwym wyzwaniem jest wprowadzenie bardziej równomiernego systemu wsparcia dla rolników.

Pełny wywiad można przeczytać na niemieckiej stronie Greenpeace.

źrodło: greenpeace.de

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x