wtorek, 16 lipca, 2024
spot_img

Dzikie ptactwo, czy będą odszkodowania?

spot_img

Jest szansa na korzystną dla poszkodowanych rolników zmianę w przepisach dotyczących odszkodowań za straty spowodowane przez dziką zwierzynę, a w tym przypadku przez dzikie ptactwo.  

Poselski projekt ustawy 

Grupa Posłów na Sejm RP z klubów Konfederacji, Koalicji Obywatelskiej i niezrzeszonych, reprezentowanych przez Posła Zbigniewa Ziejewskigo z Koalicji Polskiej (PSL) złożyła w Sejmie RP projekt ustawy zakładającej wypłatę odszkodowań z budżetu państwa za szkody spowodowane przez dzikie ptactwo. W grę wchodzą zadośćuczynienia za straty poczynione przez: kormorany, żurawie, dzikie gęsi, łabędzie i krukowate.

100 milionów zł strat rocznie

Posłowie wnioskodawcy uznają, że w obecnej sytuacji, w skutek nasilania się zjawiska, zadośćuczynienia dla rolników poszkodowanych przez dzikie ptactwo, w rzeczywistości pełnić będą rolę rekompensat za utrzymywanie zwierząt dziko żyjących, żerujących na uprawach i w stawach hodowlanych. Argumentem za zmianą prawa jest też szacowana wysokość rolniczych strat wynikających z tego z tego tytułu, która zamyka się w kwocie ok. 100 mln zł w skali roku. 
Szeroko o tym problemie, obecnym stanie prawnym i stanowisku władz ministerialnych, pisaliśmy w artykule pt.: „Dzikie ptactwo i rolnicze szkody” (publ.: 22 listopada 2020r.) link:  https://agroprofil.pl/aktualnosci/dzikie-ptactwo-i-rolnicze-szkody/

Źródło: Kancelaria Sejmu RP
Foto: Pixabay 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x