czwartek, 13 czerwca, 2024
spot_img

Dzięki korytarzom zbożowym Ukraina wyeksportowała 7,7 mln ton towarów rolnych

spot_img

16 października przedstawiciele ONZ, Turcji i Ukrainy spotkali się w centrum koordynacyjnym w Stambule, gdzie wyrazili gotowość do przedłużenia umowy i dołożenia maksymalnych starań, by eksport z ukraińskich portów Morza Czarnego był kontynuowany po 22 listopada (tego dnia wygasa umowa podpisana jeszcze w lipcu). Równoległe rozmowy prowadzone są z Rosją po tym jak 13 października przedstawiciel Federacji Rosyjskiej w ONZ zapowiedział ewentualne wycofanie się Rosji z umowy zbożowej, jeśli jej wymagania dotyczące eksportu zboża i nawozów do krajów Afryki i Azji nie zostaną spełnione.

Dostęp do ukraińskich i rosyjskich zapasów zbóż będzie w tym sezonie kluczowy dla kształtowania się cen tych towarów na świecie.

Według danych ONZ, do połowy października 2022 z południowych portów Ukrainy wypłynęło w sumie 345 statków przewożących towary rolne, głównie zboża. Oznacza to, że w dwa i pół miesiąca wyeksportowano przez Morze Czarne ok. 7,7 mln ton towarów rolnych, głównie ukraińskich zbóż. Możliwości załadunkowe trzech portów (Odessa, Czarnomorsk, Piwdenny) są ograniczone w stosunku do sytuacji sprzed najazdu Rosji, kiedy to miesięczny ukraiński eksport drogą morską sięgał nawet 6 mln ton.

Warto przypomnieć, że wcześniej 5-miesięczna blokada ukraińskich portów wywindowała ceny zbóż na historyczne maksima, ponieważ Ukraina, jeden z największych światowych producentów i eksporterów pszenicy i kukurydzy, nie była w stanie wysyłać towarów drogą morską.

USDA oczekuje, że Rosja zbierze w tym roku rekordowe 91 mln ton pszenicy, ale inne źródła  szacują zbiory nawet na 100 mln ton. Eksport rosyjskiej pszenicy, zdaniem USDA, sięgnie przynajmniej 42 mln ton.

Ukraiński eksport pszenicy w tym sezonie szacowany jest na 11 mln ton (18,8 mln ton sezon wcześniej). Jednocześnie Ukraina powinna wysłać na eksport 15,5 mln ton kukurydzy (26 mln ton w poprzednim sezonie).

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: FAO, USDA

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x