sobota, 24 lutego, 2024

Pokaz w Karsach

spot_img

Kończący się sezon intensywnych prac polowych był okazją by w rzeczywistych warunkach sprawdzić kilka zestawów ciągników z maszynami towarzyszącymi. Został on zorganizowany przez firmę Zetor Polska i Unia. 

Pokazy rozpoczęły się o omówienia parametrów technicznych prezentowanych ciągników i maszyn towarzyszących. Rozwiązania konstrukcyjne w ciągnikach Zetor przedstawił Robert Szewczyk, a o maszynach Unia opowiadali Janusz Podróżny, Kamil Kosecki i Sławomir Jaskuła. Krzysztof Zdun z firmy Globtrak opowiedział, jak działają systemy rolnictwa precyzyjnego.

Precyzyjne prowadzenie 

Nowością w ciągnikach Zetor jest możliwość zamówienia nawigacji do prowadzenia ciągnika firmy Globtrak. Urządzenia prowadzi traktor z dokładnością do 2 cm. Dodatkowo ciągniki czeskiego producenta można wyposażyć w zestaw  kamer 360 stopni monitorujących to co się dzieje dookoła niego. Jeśli chcemy możemy także monitorować zdalnie wnętrze ciągnika co ma szczególne znaczenie dla firm i większych gospodarstw, w których pracownicy użytkują ciągniki. Łączone są trzy elementy, jeżeli chodzi o systemy telematyczne. Dają one oszczędność dzięki precyzyjnemu prowadzeniu, druga sprawa to bezpieczeństwo i nadzór nad wszystkimi maszynami w gospodarstwie. Zetor Proxima HS 110 był zagregatowany z zaczepianym opryskiwaczem Egret 3021. Jest on dostępny ze zbiornikiem o pojemności 2000, 2500 i 3000 l. Do wyboru są belki polowe o szerokości 15, 18, 20 i 21 m. Prezentowany model ma zbiornik o pojemności 3000 l i belkę o szerokości 21 m. W standardzie można rozkładać niezależnie lewą lub prawą stronę belki polowej. Wszystkie zwory są umieszczone z lewej strony i są opisane czytelnymi piktogramami. Rozstaw kół można regulować w zakresie od 1,5 do 2 m.

W Zetor Proxima HS 110 pod maską pracuje 4-cylindrowy silnik o mocy 106 KM z normą emisji Stage 3B (bez Adblue). Jest to konstrukcja firmy Zetor, a w głowicy pracuje 16 zaworów. W układzie przeniesienia napędu pracuje skrzynia 24/24. Jest to 4 biegowa skrzynia z 3-stopniowym PowerShift i rewersem elektrohydraulicznym. Podnośnik ma max. udźwig 4,6 t. 

Nowy Poznaniak

Kolejny zestaw to Zetor Proxima CL 100 o mocy 96 KM. Seria Proxima CL występuje z silnikami o mocy 86, 96 lub 106 KM. W układzie przeniesienia napędu pracuje mechanicznie sterowana przekładnia 12/12 z rewersem mechanicznym. Ciągnik był zagregatowany z zaczepianym zestawem uprawowo-siewnym. Składał się on z brony talerzowej Ares w wersji drive. Sprzęt ma talerze uprawowe o średnicy 510 mm. Są one osadzone w uchwytach na trójkątnych amortyzatorach gumowych. Wał oponowy ma średnicę 670 mm. Agregat ma sprzęg do siewnika, a był to najnowszy Poznaniak 510/3, który został przygotowany specjalnie na 140-lecie firmy Unia. Skrzynia nasienna ma pojemności 510 l. Nasiona są wysiewane redlicą dwutalerzową z kółkiem dogniatająco-kopiującym o szerokości 50 mm i średnicy 250 mm. 

Z 4-skibowy pługiem obracalnym Unia Ibis LS Plus pracował Zetor Forterra HSX 140. W standardzie ma on montowaną sztywną przednią oś, ale za dopłatą można otrzymać w pełni zautomatyzowaną oś amortyzowaną z płynną regulacją prześwitu. Podnośnik ma maksymalny udźwig aż 8,5 t. Maksymalna ilość wyjść gniazd hydrauliki to 8 + 1. Pług ma głowicę zamocowaną z ramą na układzie pantografu. Wersja Plus oznacza większy rozstaw korpusów. W tym przypadku jest to 1 m. Daje to bezproblemową orkę z dużą ilością materii organicznej i resztek pożniwnych. Korpusy Long mają zabezpieczenie resorowe.

Najmocniejszy Zetor

Największym w ofercie ciągników Zetor jest Crystal HD 170. Pod jego maską pracuje 6-cylindrowa jednostka napędowa Deutz AG o mocy 171 KM. W układzie przeniesienia napędu pracuje przekładnia 30/30 ECO40. Rewers jest elektrohydrauliczny. Kabina jest zawieszona niezależnie i jest amortyzowana, przednia, wielowahaczowa oś jest również amortyzowana i płynnie regulowana z kabiny operatora. Maksymalny udźwig podnośnika wynosi aż 8,5 t. Przepływ oraz wydatek oleju na gniazdach hydraulicznych można regulować w kabinie na specjalnym prawym panelu. 

Z ładowaczem czołowym

Major CL 80 ma silnik Deutz AG o mocy 75 KM. Przekładnia 12/12 ma rewers mechaniczny. Ciągnik w wielu gospodarstwach pracuje z ładowaczem czołowym produkowanym przez firmę Metal-Fach. Jego udźwig jest określony na 1300 kg. Na tylnym TUZ tego ciągnika był zawieszony rozsiewacz nawozu MX 1000. Poprzez system nadstaw pojemność zbiornika można zwiększać do 1200 lub 1600 l. Producent w tym roku wprowadził lepsze zabezpieczenie antykorozyjne. Jest to podkład cynkowy, malowana jest nie tylko skrzynia, ale też wszystkie elementy metalowe. Dzięki czemu producent udziela 3 letniej gwarancji na malaturę. W standardzie jest niezależne otwieranie zasuw i nowa belka oświetleniowa z lampami w technologii LED. Układ wysiewający jest wykonany ze stali nierdzewnej. Szerokość robocza od 10 do 24 m. Zmianę szerokości roboczej dokonuje się poprzez przestawienie łopatek na tarczach wysiewających.   

spot_img
Krzysztof Grzeszczyk
Krzysztof Grzeszczyk
Redaktor Naczelny, technika. Posiadam własne gospodarstwo rolne o profilu roślinnym i zwierzęcym, pochodzę z rodziny rolniczej i całe życie związany jestem z rolnictwem.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x