piątek, 24 maja, 2024
spot_imgspot_img

Dyskusja na temat Narodowego Programu Odkwaszenia Gleb. Plany są, potrzeba realizacji

spot_img

Sejm, Senat i Narodowa Rada Rozwoju odbyły dyskusję na temat Narodowego Programu Powszechnego Odkwaszenia Gleb w Polsce. W ciągu ostatnich dni, Koalicja na rzecz Zdrowych Gleb, skupiająca 14 najważniejszych organizacji rolniczych, samorządowych, związkowych, producenckich i innych branżowych stowarzyszeń, przedstawiła swoje propozycje kompleksowego odkwaszenia gleb w kraju. Co wynikło ze spotkania?

Narodowy Program Odkwaszenia Gleb

W dniu 11 lipca eksperci zrzeszeni w Koalicji na rzecz Zdrowych Gleb brali udział w posiedzeniu Rady do spraw Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP, które odbyło się w ramach Narodowej Rady Rozwoju. Podczas tej dyskusji, prowadzonej przez Jana Krzysztofa Ardanowskiego, zostały przedstawione główne założenia Narodowego Programu Powszechnego Odkwaszenia Gleb w Polsce (NPPOGwP). W trakcie rozmów, wszyscy uczestnicy zgadzali się co do kluczowego znaczenia odkwaszenia gleb dla zdrowia gleb, jakości i wydajności plonów oraz ochrony środowiska w kraju. Uzgodniono, że poziom zakwaszenia gleb w Polsce jest niepokojąco wysoki i wymaga pilnych działań.

Tego samego dnia, delegacja Koalicji na rzecz Zdrowych Gleb uczestniczyła w spotkaniu Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Senatu RP. Senatorowie podkreślali wagę regeneracji gleb poprzez ich odkwaszenie, które ma kluczowe znaczenie nie tylko dla efektywności rolnictwa, ale także dla ochrony środowiska naturalnego.

Następnego dnia, czyli 12 lipca, eksperci Koalicji przedstawili swoje propozycje dotyczące NPPOGwP posłom. Ci ostatni zapewnili o swoim poparciu dla działań Koalicji. Minister Lech Kołakowski skomentował przedstawione propozycje i potwierdzono, że będą kontynuowane rozmowy i współpraca w celu poprawy sytuacji.

Ambitny plan odkwaszenia gleb w Polsce

Koalicja na rzecz Zdrowych Gleb ma za zadanie wzmocnienie działań mających na celu kompleksową i skuteczną regenerację gleb poprzez systemowe podejście. Efektem współpracy tej koalicji jest propozycja wprowadzenia Narodowego Programu Powszechnego Odkwaszenia Gleb w Polsce (NPPOGwP). Program ten zakłada zwiększenie intensywności odkwaszania gleb w Polsce, szczególnie przez:

  • Ułatwienie dostępu do badań pH gleb dla wszystkich, oraz wsparcie państwa w zakresie finansowania zakupu nawozów wapniowych.
  • Uproszczenie procedur związanych z ubieganiem się o dofinansowanie zakupu nawozów wapniowych dla rolników, aby pozbyć się zbędnej biurokracji.
  • Promowanie korzystania z praktyk rolniczych, które przyczyniają się do odkwaszenia gleb.

Lech Kołakowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wyraził zapewnienie, że rząd jest zainteresowany współpracą z Koalicją na rzecz Zdrowych Gleb w sprawie odkwaszenia gleb. Podkreślił, że obecny poziom intensywności odkwaszania gleb nie jest satysfakcjonujący i istnieje potrzeba zwiększenia wsparcia ze strony państwa w tym procesie.

W najbliższych tygodniach przedstawiciele Koalicji oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi spotkają się, aby omówić możliwość realizacji zawartych w Narodowym Programie Powszechnego Odkwaszenia Gleb w Polsce (NPPOGwP) propozycji.

Koalicja na rzecz Zdrowych Gleb 

Stanowi platformę współpracy 14 najważniejszych organizacji rolniczych, samorządowych i związkowych, producentów rolnych, branżowych oraz promujących rolnictwo ekologiczne. W jej skład wchodzą:  Agraves, Dolnośląska Zielona Dolina, Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, Federacja Gospodarki Żywnościowej RP, Fundacja Grunt od Nowa, Izba Paszowo-Zbożowa, Krajowa Rada Izb Rolniczych, NSZZ RI “Solidarność”, OPZZ RiOR, Polska Ekologia, Polska Federacja Rolna, Rolnictwo Zrównoważone, Stowarzyszenie Przemysłu Wapienniczego, ZZR Samoobrona  

źródło: Związek Pracodawców – Dzierżawców i Właścicieli Rolnych

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Dyskusja na temat Narodowego Programu Odkwaszenia Gleb. Plany są, potrzeba realizacji […]

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x