sobota, 15 czerwca, 2024
spot_img

Walka o hektary. Niewykluczone dalsze protesty rolników

spot_img

Rolnicy są zaniepokojeni działaniami Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i nie wykluczają możliwości kolejnych protestów. Chodzi głównie o kwestię ziemi, która powinna wracać do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa po wygaśnięciu dzierżaw, a następnie być przekazywana rolnikom. – informuje dziennik Gazeta Prawna.

Walka o hektary. Niewykluczone dalsze protesty rolników

Kontrowersje wokół przedłużania umów dzierżawy z dużymi przedsiębiorstwami

Rozpoczęło się od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR), który przedłużył umowę dzierżawy z francuską spółką PRP Babinek, która już od 30 lat dzierżawi 700 hektarów gruntów. Rolnicy spodziewali się, że na część tych ziem zostanie ogłoszony przetarg, lecz tak się nie stało.

“Tak się nie stało, bo spółce przedłużono umowę na kolejne 20 lat. Ale to niejedyny przykład, gdy ziemia zamiast trafić na przetarg, zostaje w rękach dotychczasowych dzierżawców, którymi są duże przedsiębiorstwa. Mimo że utraciły prawo do jej nabycia w drodze bezprzetargowej, a rolnicy wnioskują o ziemie, których im brakuje” – mówi Paweł Toporek z Komitetu Protestacyjnego Rolników ze Szczecina. 

Spółki nie wywiązują się z obowiązku zwrotu gruntów rolnych, a rolnicy ponoszą konsekwencje

W wywiadzie dla dziennika, Paweł Toporek przypomniał, że na mocy przepisów z 2011 roku dotyczących gospodarowania nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, duże spółki miały obowiązek wyłączenia 30% powierzchni użytków rolnych i zwrotu ich do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Jednakże niektóre z tych spółek nie zrealizowały tego zobowiązania, co spowodowało utratę przez nie prawa pierwszeństwa do nabycia ziemi po cenie ustalonej zgodnie z ustawą, a także do przedłużenia dzierżawy bez przetargu.

Protest może powrócić

Na początku lipca Komitet Protestacyjny Rolników ze Szczecina osiągnął porozumienie z resortem rolnictwa, co skutkowało zawieszeniem strajku przed siedzibą Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) w Szczecinie. Mimo tego, protestujący nie wykluczają możliwości kolejnych działań protestacyjnych w przyszłości.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x