Co znajdziesz w artykule?
Rolnicy, którzy zdecydują się na wykorzystanie naturalnych nawozów w ramach programu ekoschematu Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi, nie będą musieli przesyłać zdjęć geotagowanych, które budziły wiele obaw. Zamiast zdjęcia, rolnicy będą mogli złożyć oświadczenie potwierdzające wykonanie praktyki. – poinformowało 27 marca na swojej oficjalnej stronie, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Zamiast zdjęcia geotagowanego wystarczy oświadczenie
Zgodnie z informacją przekazaną przez MRiRW rolnicy będą mogli otrzymać dodatkową dopłatę za stosowanie nawozów naturalnych i przyorywanie obornika bez zdjęcia geotagowanego wykonanego i przesłanego, przy użyciu udostępnionej przez ARiMR aplikacji. Zamiast tego dopuszczono możliwość złożenia oświadczenia o wykonaniu praktyki do kierownika biura powiatowego ARiMR. Warunkiem otrzymania dopłat jest realizacja jednej z wymienionych praktyk:
- Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od aplikacji,
- Stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo.
Terminy dla oświadczenia. Ile czasu na potwierdzenie?
Oświadczenie to powinno być złożone w terminie nie później niż:
- 14 dni od dnia złożenia wniosku, jeżeli praktyka była zrealizowana w tym roku przed dniem złożenia wniosku lub przed dniem 15 marca 2023 r. lub
- 14 dni od dnia zrealizowania praktyki, jeżeli była ona zrealizowana po dniu złożenia wniosku, nie później jednak niż do 7 listopada 2023 r.
Wzory oświadczeń można znaleźć na oficjalnej stronie ARIMR.
Jeśli nie zdjęcie geotagowane to rejestr zabiegów agrotechnicznych
Jeśli rolnik zdecyduje się na złożenie oświadczenia zamiast wykonania zdjęcia geotagowanego, powinien prowadzić rejestr zabiegów agrotechnicznych na formularzu opracowanym i udostępnionym przez ARiMR. W rejestrze powinny znaleźć się informacje dotyczące wszystkich przeprowadzonych zabiegów, takie jak daty, rodzaje i ilości użytych środków ochrony roślin oraz ewentualnie innych użytych substancji.
źródło: ARIMR