sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

O ponad 4% powinny wzrosnąć tegoroczne zbiory zbóż w UE i Wielkiej Brytanii

spot_img

Analitycy COCERAL (europejskie stowarzyszenie handlu zbożami, nasionami roślin oleistych, ryżem, roślinami strączkowymi, oliwą z oliwek, olejami i tłuszczami, paszami dla zwierząt i dostawcami produktów rolnych), w marcowym raporcie obniżyli nieco swoją prognozę (z grudnia) produkcji zbóż w UE i Wielkiej Brytanii w tym roku. Obecna aktualizacja zakłada zbiory na poziomie 303,5 mln ton, wobec 304,4 mln ton oczekiwanych wcześniej i 290,7 mln ton w 2022 r.

Eksperci obniżyli oczekiwane zbiory kukurydzy o nieco ponad 2 mln ton do 62,3 mln ton, co i tak będzie wynikiem dużo wyższym niż 52,5 mln ton zebrane w 2022 roku. Największy wzrost zbiorów kukurydzy spodziewany jest na Węgrzech, w Rumunii, Bułgarii i we Włoszech. Co ciekawe Francja nie spodziewa się wzrostu produkcji kukurydzy w tym roku ze względu na wysoki koszt produkcji, co skłoni część farmerów na przestawienie się na słonecznik i inne uprawy o niższych nakładach.

Produkcja pszenicy (bez durum) w UE i Wielkiej Brytanii podniesiona została o 1,2 mln ton (od grudnia) do 144,5 mln ton. Dla porównania ubiegłoroczne zbiory tego zboża wyniosły 143,3 mln ton. Wzrost zbiorów pszenicy spodziewany jest w Hiszpanii, Włoszech, na Węgrzech i w krajach bałkańskich.

Jednocześnie analitycy COCERAL nieznacznie obniżyli prognozę produkcji jęczmienia do 59,6 mln ton w porównaniu do 58,8 mln ton rok temu.

COCERAL podniósł też wcześniejsze oczekiwania zbiorów rzepaku z 20,5 (w grudniu) do 21.1 mln ton (tyle samo co w 2022 roku). Areał nasadzeń powinien być nieznacznie wyższy niż przed rokiem, podczas gdy oczekuje się, że plony nieznacznie spadną w porównaniu z zeszłorocznym poziomem.

Źródło: worldgrain

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x