wtorek, 16 lipca, 2024
spot_img

Do Polski zbliża się niż, który wprowadzi spore zamieszanie [POGODA]

spot_img

Niż Mortimer, syn niżu Lysander wprowadzi spore zamieszanie w Europie.

W nocy wiatr jeszcze umiarkowany, w górach o sile wichury powieje halny w porywach do 100-110 km/h. Możliwe liczne przerwy w dostawach energii elektrycznej, szczególnie na Podhalu. Na pozostałym obszarze powieje w granicach 30-55 km/h, nad ranem na zachodzie do 70 km/h. Co zaskakujące z tego niżu ma dużo padać, w wielu regionach północy będą to opady wielogodzinne ciągłe- niczym w huraganie ( ostatnimi laty rzadko się zdarza aby niż z wichurami przynosił tyle deszczu. Przez noc między Giżyckiem, Elblągiem, Kaszubami ( pojawi się wymuszenie opadu w okolicy Świecia, Piły, Złotowa, Szczecinka, Reska, Koszalina, Łeby, Lęborka, Wejherowa). Spadnie tam średnio 5-10 milimetrów deszczu, w obszarze wymuszenia do nawet 15-20 milimetrów deszczu. Na zachodzie, środkowym zachodzie opady dotrą dopiero rano- mogą im towarzyszyć burze, opady nie będą ciągłe jak na północy a przelotne.

 

Co z jutrem?

Jutro niż na południe od Zielonej Góry, Kutna, Radomia, Rzeszowa mocno dmuchnie- wpierw na zachodzie omawianego regionu w godzinach południowych dmuchnie do nawet 70-95 km/h, kolejno na południu i w centrum w godzinach wieczornych o takiej samej sile, a przed północą na wschodzie regionu. W górach do rana, południa szaleć ma halny- w górach powieje do 130-140 km/h, niżej do 100 km/h. Potem wiatr zmieni kierunek z południowo-zachodniego na zachodni i to z tego kierunku powieje najsilniej. Jako że możliwe są jutro w  tym regionie burze można się spodziewać że podczas ich przechodzenia dmuchnie do ponad 100 km/h- będzie to nagły podmuch, zaś po burzy na kilkanaście minut zrobi się trochę spokojniej. Jak już wspomniałem pojawiać się będą burze, obok których będzie sporo przelotnych opadów deszczu na zmianę ze słońcem. Tam gdzie opady będą mijać spadnie do maksymalnie 2-4 milimetrów, zaś tam gdzie się poszczęści w postaci kilku burz można liczyć na nawet 20 milimetrów deszczu. Burze będą trwać najwyżej 3-6 minut- wiatr szybko będzie gnał po niebie chmury.

 

Na północy sporo deszczu

Na północy w dalszym ciągu przewaga opadów ciągłych- szczególnie od Suwalszczyzny po Kaszuby. Spadnie tutaj kolejne 10-20 milimetrów deszczu. Wiatr z racji bliskości do oka cyklonu będzie słabszy- i w pasie ciągłych opadów (czytaj wyżej) powieje do maksymalnie 40-65 km/h. Mocniej dmuchnie na linii wybrzeża- Rozewie, Łeba, Darłowo, Wolin do 85-95 km/h- w godzinach popołudniowych.

Wichura która będzie czynić lokalne szkody potrwa na południe od Zielonej Góry, Łodzi, Lublina około 3-4 godzin, zaś na północy tylko 1-2 godziny.

Temperatura także będzie szaleć. Z racji halnego pod górami w nocy aż +16/+18 stopni. W centrum +15 stopni. Na zachodzie, północy +12/+14 stopni.

W ciągu dnia temperatura niemal identyczna co w nocy. Dopiero wieczorem po przejściu głównej wichury temperatura spadnie na okolicę +8/+12 stopni w całym kraju.

To będzie bardzo pracowity dzień dla strażaków. Czy ktoś z was ma jeszcze na polu nieskoszoną kukurydzę ?

 

Tekst: Łukasz Sieligowski
Mapa: pogodynka.pl

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników