czwartek, 7 grudnia, 2023
spot_img

Szacowane zbiory rzepaku w Unii Europejskiej jeszcze niższe?

spot_imgspot_img

KE kolejny już raz obniżyła szacunki zbiorów rzepaku w Unii Europejskiej, ale podniosła dla Polski (najnowsze dane)

26 września 2019  Komisja Europejska zaktualizowała swoje szacunki tegorocznych zbiorów nasion oleistych. Najnowsze dane pokazują jeszcze mniejszą produkcję unijnego rzepaku, szacowaną teraz na tylko 16,93 mln ton – najmniej od 2006 roku. Jeszcze miesiąc temu oczekiwano, że unijna produkcja sięgnie 17,47 mln ton. Korekta zbiorów w dół jest konsekwencją cięcia areału (m/m), która tylko częściowo została zrekompensowana lepszą wydajnością.

Najniższe od kilkunastu lat zbiory nasion rzepaku w UE wynikają przede wszystkim z wyjątkowo małej powierzchni zasiewów. Areał rzepaku pod tegoroczne zbiory wyniósł tylko 5,612 mln hektarów (najmniej od 2006 roku). Zasiewy rzepaku zmniejszyły się zatem o 19,0% – licząc rok do roku i  o 15,8% w stosunku do średniej pięcioletniej.

Według ostatnich szacunków KE rzepak plonował średnio w tym roku na poziomie 3,02 t/ha, w porównaniu do 2,89 t/ha przed rokiem i 3,2 t/ha średnio (z 5 lat).

Produkcja rzepaku w UE  (tys. ton):

 

KE podniosła minimalnie szacunki zbiorów rzepaku w Polsce

Najnowsze dane zakładają, że tegoroczne zbiory rzepaku wyniosły w Polsce 2,39 mln ton, w porównaniu do 2,18 mln ton przed rokiem. Najnowsze szacunki są minimalnie (+0,08 mln ton) lepsze niż przed miesiącem, dzięki korekcie w górę areału.

Według danych KE pod zbiory 2019 przeznaczono w naszym kraju 833 tys. hektarów, czyli  tylko 1,5% mniej niż rok wcześniej (w skali UE spadek wyniósł 16%). Dużo wyższe niż w 2018 roku  było jednak plonowanie – oceniane na średnio 2,87 t/ha (+11,1% r/r).  Wyższa wydajność z nawiązką zrekompensowała mniejszy areał zasiewów, stąd 9,5% wzrost produkcji rok do roku.

Jednak w porównaniu do średniej pięcioletniej tegoroczne zbiory rzepaku są o 5,6% mniejsze, przy plonowaniu nieco (+2,0%) powyżej średniej.

Przypominam, że rekord produkcji rzepaku w naszym kraju padł w 2014 roku i wyniósł 3,276 mln ton (przy średnim plonie 3,61 t/ha).

Produkcja rzepaku w Polsce (tys. ton):

 

 

Andrzej Bąk – WGT S.A.
Źródło: KE

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników