poniedziałek, 22 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Dania oficjalnie zamyka klatkowy chów kur. Rekompensat z tego tytułu dla rolników nie przewiduje

spot_img

Duńskie Ministerstwo Rolnictwa deklaruje, że od początku przyszłego roku (2023) zabroni producentom jaj inwestować w instalacje służące do klatkowego chowu kur. – poinformowała Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz. Jak się okazuje producenci jaj nie mogą liczyć na jakąkolwiek pomoc.

Dania oficjalnie zamyka klatkowy chów kur. Rekompensat z tego tytułu dla rolników nie przewiduje
zdj:pixabay

Producenci mają sfinansować własne przejście na alternatywne metody hodowli

Pomimo zakazu inwestycji w instalacje służące do klatkowego chowu kur, produkcja klatkowa jaj ma być w Danii dozwolona przez kolejnych 12 lat, do roku 2035. Duński rząd nie przewiduje jakichkolwiek rekompensat dla hodowców związanych z wprowadzeniem nowego prawa. Producenci jaj nie mogą się także spodziewać jakiejkolwiek pomocy lub publicznego wsparcia związanego z dostosowaniem się do nowych przepisów i przejściem z chowu klatkowego na chowy alternatywne. Oczekuje się, że podczas 12-letniego wycofywania obecni producenci będą finansować własne przejście na alternatywne metody hodowli.

W zeszłym roku, w Danii 13 procent produkowanych w tym kraju jaj pochodziło z produkcji klatkowej. Oznacza to bardzo dużą zmianę ponieważ jeszcze w roku 2010 aż 60 procent podaży jaj, której źródłem była Dania pochodziło od producentów stosujących systemy bateryjne.

źródło: KIPDIP; thelocal.dk

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x