poniedziałek, 24 czerwca, 2024
spot_img

Czy weterynarze odejdą z ubojni?

spot_img

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ustosunkowało się do treści Listu otwartego Urzędowych Lekarzy Weterynarii, którzy obawiają się, że wprowadzenie w życie projektu Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie warunków i wysokości wynagrodzenia za wykonywanie czynności przez lekarzy weterynarii i inne osoby wyznaczone przez powiatowego lekarza weterynarii, z dnia 20.05.2021 w drastyczny sposób obniży zarobki specjalistów tej branży, co spowodować może falę odejść weterynarzy z pracy i w konsekwencji zagrozi funkcjonowaniu krajowego systemu ubojni. 

51 zł brutto za godzinę?

Dodajmy, że głębokie zaniepokojenie urzędowych lekarzy weterynarii, którzy z wyznaczenia Inspekcji Weterynaryjnej badają mięso w rzeźniach wzbudził szczególnie zapis w  projekcie rozporządzenia zakładający zmianę sposobu ich wynagradzania. Przypomnijmy, że na obecnych warunkach lekarz weterynarii otrzymuje płatność od każdej sztuki badanego zwierzęcia. Natomiast Ministerstwo Rolnictwa zaproponowało przejście na stawkę godzinową wynoszącą 51 zł brutto. W efekcie tego rodzaju zmiana miałaby w znaczący sposób obniżyć wynagrodzenie weterynarzy. Dotyczyłoby to przede wszystkim Urzędowych Lekarzy Weterynarii pracujących w dużych zakładach mięsnych, w których nadzór odbywa się w sposób ciągły. Dodajmy, że zakłady te odpowiadają za produkcję większości mięsa trafiającego na rynek krajowy i eksport. Pod listem otwartym do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w którym szczegółowo wyłożono obawy i zastrzeżenia przedstawicieli środowiska, podpisało się ponad 900. lekarzy weterynarii.

To tylko roboczy zapis?

W odpowiedzi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w oficjalnym komunikacie poinformowało, że nie są obecnie prowadzone formalne prace nad projektem rozporządzenia dotyczącego zasad wynagradzania osób wyznaczonych przez powiatowego lekarza weterynarii za wykonywanie czynności urzędowych.

Natomiast projekt, o którym mowa w przesłanym do MRiRW liście, załączony został jako roboczy dokument informacyjny doprojektu Ustawy o zmianie ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej oraz niektórych innych ustaw(poz. UC59 w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów), przedstawionego do uzgodnień i konsultacji publicznych.

Ministerstwo się wycofuje? 

„Sam projekt rozporządzenia, jako materiał informacyjny, nie jest wiążącym dokumentem i nie stanowi ostatecznej wersji przygotowanej w celu przekazania do dalszych prac legislacyjnych. Projekt rozporządzenia będzie przedmiotem odrębnej procedury legislacyjnej – czytamy w oficjalnym komunikacie MRiRW

Resort dodaje też, że planowany termin prowadzenia konsultacji właściwego projektu, to IV kwartał bieżącego roku.

Niezależnie od tego Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapewnia, że dokona analizy i rozważy uwagi oraz informacje przekazane w liście otwartym. Przed rozpoczęciem właściwej procedury legislacyjnej planowane są też konsultacje z udziałem przedstawicieli Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej, sygnatariuszy listu otwartego oraz Głównego Lekarza Weterynarii. Konsultacje te mają zmierzać do wyjaśnienia podnoszonych uwag i wątpliwości oraz do znalezienia konsensusu w tej ważnej spawie.

Źródła: MRiRW, portal holstein.pl
Foto: Pixabay 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x