wtorek, 25 czerwca, 2024
spot_img

Czy susza w Argentynie wpłynie na wzrost cen zbóż i soi?

spot_img

Argentyna jest dużym producentem i eksporterem zbóż, soi, a największym na świecie w przypadku śruty sojowej. Pogoda w ostatnich miesiącach jest w tym kraju skrajnie niekorzystna dla upraw. Utrzymująca się susza już zredukowała o połowę tamtejszą produkcję pszenicy i zagraża przyszłym zbiorom kukurydzy i soi. Na razie problemy pogodowe w Argentynie wspierają lekko tylko notowania giełdowe soi, ale nie mają większego znaczenia dla wycen pszenicy i kukurydzy.

Według najnowszych szacunków Giełdy Rosario zbiory pszenicy w Argentynie zakończą się wynikiem ledwie 11,5 mln ton – połowę mniej niż w sezonie 2021/22.

Giełda Rosario obniżyła także swoje prognozy dotyczące produkcji soi do zaledwie 37 mln ton, a produkcji kukurydzy do 45 mln ton. Oznacza to cięcie wcześniejszej prognozy od 12 mln ton – soja i 10 mln ton – kukurydza. Dla porównania Argentyna zebrała (według USDA) w sezonie 2021/22 aż 51,5 mln ton kukurydzy i 43,9 mln ton soi.

Warto jednocześnie zauważyć, że w sąsiedniej Brazylii pogoda sprzyja rolnikom, a szacunki dotyczące upraw w pozostają na rekordowym poziomie. Łagodzi to wpływ niższej produkcji w Argentynie na kształtowanie się światowych cen zbóż i soi.

Andrzej Bąk
Źródło: Giełda Zbożowa Rosario, USDA

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x