czwartek, 23 maja, 2024
spot_imgspot_img

Czy Rosja wycofa się z umowy o korytarzach zbożowych?

spot_img

W środę (07.09.2022) prezydent Putin powiedział na Wschodnim Forum Ekonomicznym we Władywostoku, że ukraińskie ziarno trafia do UE, a nie biednym krajów. W związku z takim oszustwem należy zastanowić się nad renegocjacją umowy z FAO, Turcją i Ukrainą, której okres obowiązywania kończy się z końcem października (miała być przedłużana).  Po tej wypowiedzi notowania pszenicy wzrosły w środę o 3,3% w Chicago i 3,8% w Paryżu. Jasnym jest, że wszelkie zakłócenia w ukraińskim eksporcie zbóż przełożą się na wzrost popytu na unijne ziarno. Być może wypowiedź Putina miała też za zadanie przekierować popyt na pszenicę do Rosji, która w tym roku ma rekordowe zbiory.

W ciągu nieco ponad miesiąca funkcjonowania „korytarzy zbożowych” z ukraińskich portów na Morzu Czarnym wypłynęło już 96 statków z ponad 2,3 mln ton produktów rolnych, które trafiły lub trafią do 19 krajów.

Andrzej Bąk – eWGT

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x