niedziela, 24 października, 2021
spot_img

Czy rolnicy jednak zapłacą za Brexit?

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

Rynkowi specjaliści szacują, że pomimo zapewnień płynących z wielu stron, po formalnym już wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, ceny żywności w tym kraju jednak wzrosną. Dotyczy to szczególnie produktów mięsnych. Nastąpi to najprawdopodobniej nawet mimo wdrażania postanowień umowy z UE dotyczącej zasad współpracy po Brexcie. Przemawia za tym fakt, że np. w 2019 roku, gdy Wielka Brytania była jeszcze pełnoprawnym członkiem wspólnoty, około 60% brytyjskiego eksportu żywności, paszy i napojów kierowano właśnie do UE. Podczas gdy wskaźnik importu tych towarów wynosił około 70%. 

Wzrosną koszty handlu

Ponadto, nawet w realiach związanych z obowiązywaniem umowy, specjaliści przewidują wzrost kosztów wymiany handlowej i to mimo braku ceł. W najnowszej analizie opublikowanej przez brytyjską branżową Radę Rozwoju Rolnictwa i Ogrodnictwa (AHDB), szacuje się, że wzrost tego rodzaju kosztów, np. związanych z granicznymi odprawami i koniecznością pozyskiwania dokumentacji, wahać się może od 5% do 8% w przypadku produktów pochodzenia zwierzęcego i od 2% do 5% w przypadku upraw, co prawdopodobnie znajdzie odzwierciedlenie w wysokości cen skupu. 

Czy zapłacą rolnicy?

Znaczyć to może, że najprawdopodobniej rolnicy i producenci rolni poniosą główny ciężar obsługi tych dodatkowych kosztów. Na domiar złego, powyższe szacunki nie obejmują kosztów potencjalnych opóźnień w portach, które nie występowały gdy nie było formalnych granic, a które mogą skutkować np. utratą wartości nietrwałych ładunków. Tego rodzaju ryzyko dotyczy szczególnie łatwo psujących się produktów, w tym też produktów mięsnych. 

Źródła: portal euromeatnews.com, AHDB
Foto: Pixabay 

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Śledź nas

[td_block_social_counter facebook="magazynrolniczy" style="style6 td-social-boxed" open_in_new_window="y" f_counters_font_family="394" f_network_font_family="891" f_counters_font_size="eyJhbGwiOiIxNCIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEzIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMiJ9" f_network_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjExIiwicG9ydHJhaXQiOiI5In0=" counter_color="#ffffff" counter_color_h="#ffffff" network_color="#ffffff" network_color_h="#ffffff" tdc_css="eyJsYW5kc2NhcGUiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjMwIiwiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJsYW5kc2NhcGVfbWF4X3dpZHRoIjoxMTQwLCJsYW5kc2NhcGVfbWluX3dpZHRoIjoxMDE5LCJwb3J0cmFpdCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiMjAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sInBvcnRyYWl0X21heF93aWR0aCI6MTAxOCwicG9ydHJhaXRfbWluX3dpZHRoIjo3NjgsInBob25lIjp7Im1hcmdpbi1ib3R0b20iOiI0MCIsImRpc3BsYXkiOiIifSwicGhvbmVfbWF4X3dpZHRoIjo3NjcsImFsbCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiNDAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn19" twitter="AgroProfil" youtube="channel/UC_ihWVO4q56jp1TByKKa0yQ"]

Ostatnie artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x