środa, 24 lipca, 2024
spot_img

Ukraiński minister rolnictwa podał się do dymisji

spot_img

W czwartek minister polityki rolnej Mykoła Solski, podejrzany o handel gruntami wartymi 500 mln hrywien (zanim został ministrem), złożył rezygnację ze stanowiska.

Poinformował o tym na Facebooku przewodniczący Rady Najwyższej Rusłan Stefanczuk. Według Stefanczuka wniosek zostanie rozpatrzony na jednym z najbliższych posiedzeń plenarnych.

„Tak, napisałem oświadczenie o rezygnacji ze stanowiska ministra. W takiej sytuacji uważam to za słuszny krok. Jeżeli Rada Najwyższa zdecyduje się przyjąć moją rezygnację, będę wdzięczny za taką decyzję, jeśli zdecyduje że powinienem kontynuować pracę – będę nadal pracować” – powiedział Solski .

O co oskarżany jest Solski ?

Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NABU) kilka dni temu zamieściło w mediach społecznościowych informację, że minister jest zamieszany w aferę korupcyjną.  Były przewodniczący komisji rolnej Rady Najwyższej, obecny minister polityki rolnej Mykoła Solski, został oskarżony o przejmowanie gruntów państwowych o wartości 291 mln hrywien i próbę przejęcia gruntów o wartości kolejnych 190 mln hrywien. 

Oprócz Solskiego w sprawie transakcji gruntami zarzuty usłyszał także jego zastępca Markijan Dmytrasewicz, który obecnie przebywa w podróży służbowej za granicą w związku z rozpoczęciem negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE w ramach bloku agrarnego .

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Mykoła Solski odniósł się do ogłoszenia podejrzeń przez NABU i potwierdził, że tocząca się przeciwko niemu sprawa dotyczy lat 2017-2018.

Poinformowano, że Wyspecjalizowana Prokuratura Antykorupcyjna wystąpi z wnioskiem o zatrzymanie Ministra Polityki Rolnej Mykoły Solskiego z możliwością wyznaczenia kaucji w wysokości 200 mln UAH.

Źródło: Ukraińska Prawda  

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x