środa, 17 lipca, 2024
spot_img

KE podniosła nieco prognozę plonów średnich większości unijnych zbóż

spot_img

Opublikowany 22-kwietnia biuletyn MARS (jednostka unijna monitorująca uprawy) zawiera prognozy plonów średnich głównych upraw w skali UE i dla poszczególnych krajów. W porównaniu z marcem prognozy plonów średnich wszystkich zbóż (oprócz żyta) oraz rzepaku wzrosły. Warto mieć świadomość, że biuletyn nie uwzględnia jeszcze wpływu fali przymrozków, które nawiedziły dużą część Europy w ostatnich dniach.

Zdaniem analityków MARS wyjątkowo ciepłe wiosenne temperatury w połączeniu z opadami korzystnie wpłynęły w zaopatrzenie w wodę w większości upraw ozimych i stworzyły korzystne warunki siewu i wschodów zbóż jarych.

Pozytywne perspektywy dla Półwyspu Iberyjskiego

Warunki pogodowe były szczególnie korzystne na Półwyspie Iberyjskim, prowadząc do wzrostu prognoz plonów pszenicy durum, jęczmienia jarego i pszenżyta w skali UE.

Kwietniowa prognoza plonów średnich w UE:

Prognoza plonów średnich pszenicy miękkiej w poszczególnych krajach UE:

Prognoza plonów średnich rzepaku w poszczególnych krajach UE:

Jednocześnie w północno-zachodniej Europie panują zbyt mokre warunki, co negatywnie wpłynęło na potencjał plonowania i utrudniało siew – najdotkliwiej w Irlandii i Wielkiej Brytanii.

Warunki poprawiły się nieco na północy i w części zachodniej Francji, a także w Belgii, Holandii i północno-zachodnich Niemczech, ale jest mało prawdopodobne, aby osuszone pola z uprawami ozimymi całkowicie zregenerowały się po nadmiernie mokrej jesieni i zimie. Niedobory wody negatywnie wpływające na uprawy ozime w środkowej Grecji i na Cyprze.

Na Sycylii również, podobnie jak we wschodniej Rumunii, opady deszczu pojawiły się za późno lub były zbyt małe, aby w pełni zregenerować uprawy ozime dotknięte niedoborami wody.

Poważny, nieodwracalny wpływ suszy na uprawy ozime obserwowany był w dużej części Maroka i zachodniej Algierii.

Źródło: KE

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x