wtorek, 25 czerwca, 2024
spot_img

Czy plan pomoże zatrzymać wodę w glebie?

spot_img

Plan przeciwdziałania skutkom suszy

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zakończyło prace nad Planem Przeciwdziałania Skutkom Suszy.

PPSS określa zakres działań dotyczących zarządzania zasobami wodnymizarządzania kryzysowego i szacowania strat spowodowanych suszą. Ważne jest też społeczne postrzeganie zjawiska suszy w kontekście oszczędnego nawadnianiaretencjonowania wody. Szczególnie w mikroskali np. za pośrednictwem intensyfikacji zbierania deszczówki, zakładania łąk kwietnych i ogrodów deszczowych.

Zagrożenie rolniczą suszą

Podstawą PPSS jest katalog 26 działań odnoszący się do wszystkich użytkowników wód, obszarów oraz typów susz. Działania te zostaną teraz przełożone na zadania realizowane na szczeblu krajowym, wojewódzkim i lokalnym. Priorytetem jest zatrzymywanie wody jak najbliżej miejsca, w którym ona spadnie lub pojawi się w postaci wód roztopowych. Efektem ma być poprawa lokalnych bilansów wodnych, a w perspektywie krajowego bilansu wodnego. Szczególnie, że obecnie aż 1/3 terytorium Polski zagrożona jest występowaniem suszy rolniczej.

800 wniosków z konsultacji

W projekcie uwzględniono wyniki półrocznych ogólnokrajowych konsultacji społecznych w ramach których zgłoszono ponad 800 wniosków. Plan zawiera też 182 zadania  wyznaczone przez lokalne społeczności (z dużym udziałem rolników), a także 334 zdania z zakresu małej retencji Uwzględnia też 78 inwestycji znajdujących się już w perspektywie realizacyjnej Wód Polskich.

Przy opracowaniu programu PGW Wody Polskieściśle współpracowały z Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Polska jest też 10 krajem w Europie, który przygotował i przyjął Plan Przeciwdziałania Skutkom Suszy

Źródło: PGW Wody Polskie
Foto: Pixabay

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x