czwartek, 22 lutego, 2024

Czerwiec przyniósł gwałtowne odbicie cen na krajowym rynku paliw

spot_img

W skali tygodnia kończącego się 8-go czerwca dwa główne paliwa podrożały na stacjach paliw o ok. 40 groszy na litrze, do średnio 7,95 zł/l – Pb95 i do 7,50 zł/l – ON. Na wielu stacjach cena popularnej benzyny dobiła do 8 zł/l. Podwyżki cen przy dystrybutorach są głównie efektem przeniesienia dużych wzrostów z cenników hurtowych, jakie miały miejsce na przełomie maja i czerwca.

Warto przypomnieć, że w cenniku hurtowym PKN Orlen dwa główne paliwa podrożały aż 50-70 gr/l w tygodniu kończącym się 1-go czerwca. Ostatni tydzień (kończący się 8-go czerwca) przyniósł stabilizację wywindowanej na historyczny szczyt ceny hurtowej benzyny na poziomie ok. 8,0 zł/l z VAT, podczas gdy diesel podrożał o ok. 20 groszy na litrze do 7,70 zł/l z VAT (dane PKN Orlen).

Oznacza to, że szczególnie ON często sprzedawany jest na stacjach poniżej oficjalnych cen w hurcie. Nie musi to jednak oznaczać strat dla stacji paliw, ponieważ detaliści otrzymują spory rabat od oficjalnych cen hurtowych.

Ceny średnie paliw w detalu: 08-06-2022 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 8,51 zł/l (+49 gr/l);
• Pb95: 7,95 zł/l (+40 gr/l);

• ON: 7,50 zł/l (+37 gr/l);
• LPG: 3,57 zł/l (-2 gr/l).

Ceny paliw w kraju:

Diesel od kilku tygodni jest znacznie tańszy od benzyny. Ostatnio cena ON była niższa (cena średnia w kraju) 8-grudnia 2021. Zmiana polityki cenowej Orlenu (koncern dyktuje ceny w hurcie i w detalu) może świadczyć, że państwowy koncern poprzez obniżki cen diesla włącza się w większym stopniu do walki z inflacją. To właśnie ceny oleju napędowego wpływają bezpośrednio na koszty transportu, czy koszty produkcji w rolnictwie, a tym samym ceny finalnych produktów na półkach sklepowych. Tańszy diesel jest też wynikiem mniejszego popytu na praktycznie nieróżniący się olej grzewczy.

Porównanie średniotygodniowej ceny hurtowej ON i Pb95:

Porównanie cen paliw w skali roku:

Rynek ropy:

Na przełomie maja i czerwca notowania ropy Brent wybiły w górę z trwającego przez ponad dwa miesiące trendu bocznego w przedziale 98-112 eur/b (ceny zamknięcia serii sierpniowej).

W środę 8-go czerwca notowania najbliższej serii ropy Brent oscylowały w okolicy 123 usd/b, czyli ok. 5 usd/b (4%) wyżej niż przed tygodniem.

Wcześniejsza, względna stabilizacja na rynku ropy była efektem uwolnienia dużych rezerw surowca przez USA i ich sojuszników i ryzyka spowolnienia gospodarczego w Chinach (pandemia covid) oraz na świecie (rosnące stopy procentowe).

Sytuacja zmieniła się diametralnie z końcem maja, kiedy to wynegocjowany został przez kraje członkowskie UE kompromis w sprawie nałożenia sankcji na import ropy z Rosji.

W ramach VI pakietu sankcji KE zdecydowała o zredukowaniu unijnego importu surowca o 90% do końca roku, pozostawiając możliwość sprowadzania taniej rosyjskiej ropy przez Węgry, Czechy i Słowacją.

Notowania ropy Brent na tle zmian kursu USD/PLN:

Andrzej Bąk
Źródło: PKN Orlen, e-Petrol

spot_img
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x