środa, 17 lipca, 2024
spot_img

Cukier na giełdach osiąga ceny najwyższe od dekady. Perspektywy dla plantatorów są dobre

spot_img

Ceny cukru na giełdach w ostatnim czasie mocno wzrosły i osiągnęły najwyższy poziom od dekady. Spodziewa się, że ceny na rynku mogą jeszcze wzrosnąć w najbliższych miesiącach z powodu niższych zbiorów trzciny cukrowej w Brazylii i Indiach oraz buraków cukrowych we Francji. Polska może również odczuć skutki wzrostu cen na rynku międzynarodowym.

Wzrost cen cukru na świecie

W połowie kwietnia kontrakty na cukier na giełdzie w Londynie były najwyższe od 11 lat i wzrosły o 20 proc. Z kolei w Stanach Zjednoczonych wzrost 17-procentowy oznaczał, że ceny były najwyższe od 2016 r.

Przyczyną wzrostu cen są różne zdarzenia na świecie. Brazylia, która jest największym producentem cukru na świecie, może zmniejszyć produkcję cukru na rzecz etanolu, ze względu na korzystniejsze opodatkowanie biopaliw. Indie, drugi co do wielkości producent, zanotowały spadek produkcji, przez co rząd ograniczył eksport. W Chinach produkcja skurczyła się o 6%, a we Francji opóźniły się zbiory buraka cukrowego ze względu na ulewne deszcze.

Rosną również koszty produkcji cukru i koszty zakupu uprawnień do emisji CO2, co wpływa na finalną cenę produktów dostępnych na rynku Unii Europejskiej. Ponadto koszty magazynowania rosną ze względu na drożejący prąd, wyższe pensje pracowników i coraz droższe opakowania. Efekt? Jeszcze we wrześniu 2021 r. według Głównego Urzędu Statystycznego cena detaliczna cukru wynosiła 2,82 zł za kg. W marcu za niego płaciliśmy średnio 6,32 zł.

Opłacalność uprawy buraka cukrowego. Perspektywy uprawy na sezon 2023/24 

A czy uprawa buraków cukrowych jest opłacalnym biznesem dla plantatorów? Po zniesieniu kwotowania, konkurencja z uprawami alternatywnymi stała się coraz większa, a poprawa sytuacji na rynku zbóż czy rzepaku w 2021 roku negatywnie wpłynęła na uprawę buraków, co spowodowało spadek powierzchni zasiewów w 2022 roku o około 30 tysięcy hektarów w porównaniu z rokiem poprzednim. W kampanii 2022/23, ceny proponowane za surowiec znacznie odbiegały od realiów rynkowych i oczekiwań, co wpłynęło na niekorzystne nastroje wśród plantatorów.

Jednakże, obecnie perspektywy rynkowe są dobre, a ceny cukru nadal utrzymują się na wyższym poziomie niż w poprzednich latach. Uzgodnienia zapisane w porozumieniach branżowych, które dotyczą powiązania ceny buraków z ceną cukru, będą korzystne dla plantatorów. Ponadto, nastroje wśród nich uległy poprawie, co pokazuje chęć zwiększenia powierzchni zasiewów na rok gospodarczy 2023/2024 – prognozował prezes KZPBC na krajowym zjeździe delegatów.

źródło agronomist; KZPBC

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
1 rok temu

co tam markety? znowu sztuczne napędzanie cen? walcie się na ryj

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x