środa, 24 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

COCERAL obniża swoje prognozy produkcji zbóż w UE i Wielkiej Brytanii

spot_img

COCERAL (europejskie stowarzyszenie firm skupiających się na handlu produktami rolnymi) w swojej najnowszej prognozie (drugiej na nowy sezon) dotyczącej zbiorów zbóż w Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii w 2024 r. obniżył swoje prognozy o 1 mln ton do 295,5 mln ton. Jeśli prognoza zostanie zrealizowana, produkcja zbóż nadal będzie o 3,1 mln ton wyższa niż produkcja w 2023 r.

Oczekiwana produkcja pszenicy obniżona została o ponad 5 mln ton

Produkcja pszenicy (z wyłączeniem pszenicy durum) jest ustalona na 134,1 mln ton w porównaniu z 139,4 mln ton w grudniowej prognozie i spadkiem w porównaniu z 140 mln ton w roku ubiegłym, co oznacza spadek o 4% rok do roku.

Rekordowe opady pod koniec ubiegłego roku miały duży wpływ na siew zbóż ozimych (pszenica/jęczmień ozimy) w północno-zachodniej Europie (Francja, Niemcy, Wielka Brytania, kraje bałtyckie, Polska), podczas gdy produkcja w Hiszpanii znacznie wzrośnie w porównaniu z 2023 rokiem.

Zbiory jęczmienia i kukurydzy powinny wzrosnąć

Prognozuje się obecnie, że produkcja jęczmienia w UE-27 i Wielkiej Brytanii w 2024 r. wyniesie 61,2 mln ton, w porównaniu z 58,6 mln w poprzedniej prognozie i 55,7 mln zebranych w 2023 r. W raporcie wskazano, że produkcja jęczmienia w Danii, Finlandii i Hiszpanii przekroczy ubiegłoroczną produkcję .

Wstępna prognoza dla UE-27 dotycząca produkcji kukurydzy wynosi 64,3 mln ton, w porównaniu z prognozą 63,7 mln ton w grudniu i 62,5 mln ton w 2023 r.

Prognoza zbiorów rzepaku pozostawiona została na nieco ponad 20 mln ton

Prognozuje się, że zbiory rzepaku w UE-27 i Wielkiej Brytanii wyniosą 20,2 mln ton, zasadniczo bez zmian w porównaniu z poprzednią prognozą i poniżej ubiegłorocznych 21,3 mln ton.

Źródło: COCERAL

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x