środa, 24 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Rząd Ukrainy rozszerza wsparcie dla gospodarstw rolnych

spot_img

Gabinet Ministrów Ukrainy przyjął uchwałę w sprawie zmiany trybu wykorzystania środków przewidzianych w budżecie państwa na wsparcie gospodarstw rolnych i innych producentów produktów rolnych.

Nowy dokument poszerza kierunki wsparcia państwa dla rolników wpisanych do Państwowego Rejestru Rolnego i zwiększa wysokość dopłat.

Zakres i kwoty wsparcia w hrywnach (UAH)

  • dotacja budżetowa do 1 ha dla rolników uprawiających do 120 ha gruntów rolnych. Kwota została zwiększona z 3,1 tys. hrywien (UAH ) do 4 tys. UAH za hektar;
  • odrębna dotacja budżetowa na 1 ha dla rolników z terytoriów okupowanych i tych, na których zakończyły się działania wojenne. Wysokość wsparcia wynosi 8 tys. UAH na hektar;
  • specjalna dotacja budżetowa na utrzymanie bydła (krów) wszystkich obszarów produktywności. Rolnicy posiadający od 3 do 100 krów będą mogli otrzymać 7 tys. UAH na sztukę;
  • specjalna dotacja budżetowa na utrzymanie pogłowia kóz i/lub owiec. Wysokość wsparcia wynosi 2000 UAH na głowę dla tych, którzy hodują od 5 do 500 kóz i owiec.

Aktualny kurs hrywny to: 0,1 PLN

Od początku roku ukraińskie przedsiębiorstwa rolne otrzymały prawie 24 miliardy hrywien pożyczek

W pierwszych miesiącach roku 3850 gospodarstw rolnych otrzymało 23,9 mld UAH kredytów bankowych na rozwój. Spośród nich 2017 gospodarstw zostało dofinansowanych na kwotę 8,4 mld hrywien w ramach państwowego programu „Przystępne kredyty 5-7-9”.

Preferencyjne finansowanie producentów rolnych w ramach Programu „Przystępne pożyczki 5-7-9” w latach 2024-2025 możliwe jest dzięki wsparciu Banku Światowego w ramach „Awaryjnego projektu zapewnienia włączającego wsparcia dla odbudowy gospodarki rolnej” Ukrainy (ARISE)”. Program ułatwia mikro i małym firmom dostęp do kredytów bankowych. Rolnicy mogą otrzymać pożyczkę do 90 mln hrywien. Kredyty udzielane są na poziomie 5–9% rocznie, w zależności od kategorii kredytu i podmiotu gospodarczego.

Źródło: Ministerstwo Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x