niedziela, 26 maja, 2024
spot_imgspot_img

Ćma bukszpanowa już grasuje. Jak skutecznie pozbyć się tego szkodnika?

spot_img

Jak zwalczyć ćmę bukszpanową i zachować nasze bukszpany w pełnym zdrowiu? To pytanie nurtuje wielu z nas, ponieważ ta ćma może powodować poważne uszkodzenia. Jednak nie należy się martwić – istnieje szereg skutecznych metod zwalczania tego szkodnika. W tym artykule przedstawimy praktyczne wskazówki, sprawdzone środki oraz kroki, które możemy podjąć, aby skutecznie zabezpieczyć nasze bukszpany przed ćmą bukszpanową. Odkryjemy, jak identyfikować objawy obecności tego szkodnika, jakie są najlepsze metody zwalczania oraz jak dbać o bukszpany, aby były odporne na ataki ćmy bukszpanowej. 

Jak zwalczyć ćmę bukszpanową

Ćma bukszpanowa: zagrożenie dla Twojego bukszpanu

Ćma bukszpanowa jest małym owadem, który zwykle atakuje bukszpany. Jego larwy żerują na liściach, co prowadzi do postępującego usychania rośliny. Pierwszym krokiem w zwalczaniu ćmy bukszpanowej jest zidentyfikowanie objawów ataku. Możesz zauważyć brązowe lub szare plamy na liściach, skręcanie się i opadanie liści, a także pajęczynowate osłony larw na gałęziach. Regularna obserwacja bukszpanu pozwoli szybko reagować na pojawienie się ćmy bukszpanowej i podjąć odpowiednie działania. Pytanie, jak zwalczyć ćmę bukszpanową, gdy już rozpoznamy objawy?

Ćma bukszpanowa zwalczanie opryskami – czym i kiedy pryskać?

Wielu z nas zastanawia się, jak zwalczyć ćmę bukszpanową nie tracąc przy tym zbędnego czasu. Istnieje wiele różnych możliwości i rozwiązań do wyboru, ale jak zdecydować się na tę najlepszą? Oprysk na ćmę bukszpanową jest najszybszym sposobem zwalczania tego szkodnika na naszych bukszpanach. Istnieje wiele preparatów dostępnych na rynku, które zawierają substancje czynne skuteczne w zwalczaniu tego szkodnika. Zanim zdecydujesz się na oprysk na ćmę bukszpanową, zwróć uwagę na skład i zalecenia producenta dotyczące dawkowania i częstotliwości aplikacji. Regularne stosowanie oprysków pomoże zahamować rozwój populacji ćmy bukszpanowej i ochronić nasze rośliny.

Czym pryskać ćmę bukszpanową? 

Jak zwalczyć ćmę bukszpanową raz a porządnie? Skuteczny środek na ćmę bukszpanową powinien zawierać substancje czynne, które skutecznie hamują rozwój i żerowanie szkodnika. Niektóre zalecane preparaty to:

 1. Bacyl WDG (Bacillus thuringiensis var. kurstaki) – to bakteria, która atakuje larwy ćmy bukszpanowej. Jest bezpieczna dla ludzi, zwierząt i środowiska.
 2. Lambda-cyhalotryna – to syntetyczny związek chemiczny, który działa jako neurotoksyna dla owadów, w tym dla ćmy bukszpanowej.
 3. Spinosad – naturalny związek chemiczny pochodzenia bakteryjnego, który działa na układ nerwowy owadów, powodując ich śmierć.
 4. Acetamipryd – to insektycyd z grupy neonicotynoidów, który działa na receptory nikotynowe owadów, prowadząc do paraliżu i śmierci. Jednym z przykładów preparatu zawierającego Acetamipryd, który może być Ci znany, jest Mospilan 20 SP. Jest to wyspecjalizowany preparat stworzony specjalnie do skutecznego zwalczania ćmy bukszpanowej. Mospilan 20 SP zapewnia szybkie i efektywne działanie, eliminując szkodnika z rośliny.
 5. Cyflutryna – to pyretroid, który działa na układ nerwowy owadów, powodując ich śmierć.

Ważne jest, aby nie kierować się jedynie ceną przy wyborze środka do zwalczania ćmy bukszpanowej. Odpowiednio wybrany środek na ćmę bukszpanową  pomoże skutecznie kontrolować tę szkodliwą plagę na bukszpanach

Kiedy pryskać na ćmę bukszpanową?

Kiedy pryskać na ćmę bukszpanową? Wiele osób zadaje sobie to pytanie, chcąc wykonać zabieg jak najbardziej skutecznie i nie wpływając jednocześnie na środowisko. Najpierw jednak należy sobie zadać pytanie “Kiedy atakuje ćma bukszpanowa?”. Oprysk na ćmę bukszpanową zależy od fazy rozwoju ćmy bukszpanowej. W ogólnym przypadku, najlepiej przeprowadzić pierwszy oprysk na początku wiosny, kiedy szkodnik zaczyna aktywnie żerować. Następnie kontynuuj regularne opryskiwanie zgodnie z zaleceniami producenta i obserwuj rośliny, aby odpowiednio reagować na pojawienie się nowych pokoleń ćmy bukszpanowej. A co na ćmę bukszpanową, gdy chcemy uniknąć wyłącznie stosowania oprysków?

Inne metody zwalczania ćmy bukszpanowej

Jeśli nie chcesz lub nie możesz użyć oprysku na ćmę bukszpanową, to nie musisz się martwić, ponieważ istnieją alternatywne metody zwalczania tego szkodnika. Oto kilka propozycji, które mogą okazać się skuteczne:

 1. Wykorzystanie octu: Ocet jest jednym z popularnych domowych środków, które mogą pomóc w zwalczaniu ćmy bukszpanowej. Możesz przygotować roztwór octu i wody, w proporcjach 1:1, i spryskiwać nim zainfekowane części bukszpanu. Kwasowość octu działa na szkodnika, pomagając w jego eliminacji. Pamiętaj jednak, aby najpierw przetestować ocet na niewielkiej części rośliny, aby upewnić się, że nie spowoduje to negatywnych skutków dla bukszpanu.
 2. Ręczne usuwanie: W przypadku mniejszych inwazji, ręczne usuwanie larw i owadów dorosłych może być skutecznym rozwiązaniem. Możesz wykorzystać rękawiczki ogrodnicze i delikatnie usunąć larwy i ćmy z bukszpanu. Pamiętaj, aby zniszczyć usunięte owady, aby nie powróciły na roślinę.
 3. Pułapki feromonowe: Wykorzystanie pułapek feromonowych może pomóc w monitorowaniu i redukcji populacji ćmy bukszpanowej w ogrodzie. Pułapki te emitują feromony, które przyciągają samce ćmy. Po złapaniu ich można podejmować dalsze działania, takie jak opryskiwanie roślin lub usuwanie szkodników.
 4. Rośliny odstraszające: Wsadzenie w pobliżu bukszpanów roślin o silnym zapachu, które odstraszają ćmy bukszpanową, może być skuteczną metodą. Na przykład, lawenda, czosnek, mięta, rozmaryn czy czarnuszka są znane z działania odstraszającego na owady. Możesz również spróbować uprawiać kwiaty, które przyciągają naturalnych wrogów ćmy bukszpanowej, takie jak nagietki czy ostu.
 5. Stosowanie biopreparatów: Biopreparaty oparte na mikroorganizmach lub naturalnych substancjach roślinnych mogą być bezpieczną i skuteczną alternatywą dla chemicznych oprysków. Na przykład, preparaty zawierające Bacillus thuringiensis (BT), który jest naturalnym toksyną dla ćmy bukszpanowej, mogą być skuteczne w zwalczaniu tego szkodnika.
 6. Naturalni wrogowie: Spróbuj sprowadzić do swojego ogrodu naturalnych wrogów ćmy bukszpanowej, takich jak larwy ważek, ptaki zjadające owady czy błonkówki. Zachęcanie różnorodności biologicznej może pomóc w utrzymaniu równowagi i redukcji populacji ćmy.
 7. Zmiana środowiska: Zmiana warunków wokół bukszpanów może utrudnić rozwój i rozmnażanie się ćmy bukszpanowej. Możesz próbować przesadzić rośliny w inne miejsce, zapewnić lepszą cyrkulację powietrza, ograniczyć nawożenie azotem lub zmienić nawadnianie.

Czy da się uratować bukszpan po ćmie?

Jeśli obawiasz się, że twój piękny bukszpan jest na skraju zagłady, nie wpadaj w panikę. Istnieje sposób, aby przywrócić mu dawny blask i odzyskać jego witalność. Gdy zauważysz, że bukszpan zaczyna usychać, nie ma potrzeby od razu się go pozbywać. Warto zastosować kilka prostych, ale skutecznych działań, które mogą uczynić cuda dla tej rośliny. Starannie przytnij zwiędłe partie, następnie sięgnij po azotowy nawóz i systematycznie podlewaj bukszpany obficie. Dzięki temu zadbasz o optymalne odżywienie i nawodnienie rośliny, co pozwoli jej na odzyskanie dawnej świetności. Pamiętaj, że cierpliwość i troskliwa opieka mogą uczynić cuda.

W razie wątpliwości co do sposobu walki z ćmą bukszpanową i pielęgnacji bukszpanów, warto sięgnąć po pomoc eksperta. Nagraliśmy specjalny film z prof. dr. hab. Markiem Mrówczyńskim z IOR-PIB, który dzieli się swoją wiedzą na temat najlepszych sposobów zwalczania szkodnika oraz rad dotyczących pielęgnacji bukszpanów, aby uniknąć powtarzających się problemów.


źródło: Orlikowski, A., Gębura, E., & Kucharska, K. Wpływ różnych strategii zwalczania ćmy bukszpanowej (Cydalima perspectalis) na zdrowotność bukszpanu (Buxus sempervirens). Roczniki Naukowe Ogrodnictwa, numer tomu, strony artykułu.;
Grzybowska-Sołtys, K., & Gębura, E. Nowe możliwości ochrony bukszpanu przed ćmą bukszpanową (Cydalima perspectalis). Progress in Plant Protection/Postępy w Ochronie Roślin, numer tomu, strony artykułu
.
PIORIN

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x